Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Znamy laureata Nagrody Wolności 21. MDAG!

Norweski reżyser, Benjamin Ree, zwycięzcą Nagrody Wolności przyznanej podczas 21. edycji Millennium Docs Against Gravity w Kinie Muza. Największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce potrwa jeszcze do niedzieli. Nagroda Wolności, ufundowana przez Miasto Poznań, została przyznana po raz czwarty.

Chłopiec siedzi za biurkiem pełnym bibelotów, na którym stoi też duży biały komputer starego typu. Uśmiecha się szeroko. - grafika artykułu
"Ibelin", fot. materiały dystrybutora

Jury w składzie: reportażystka Ewa Ewart, reżyser Klaudiusz Chrostowski i edukatorka Agnieszka Jankowiak - Maik, znana w sieci jako Babka od Histy, zadecydowało, że przyzna ją Benjaminowi Ree za film Ibelin, który zyskał uznanie oceniających za "poruszającą historię ludzką opowiedzianą w nieoczywisty sposób. Za wydobycie człowieczeństwa tam, gdzie niewiele osób go szuka i znajduje. Wreszcie, za pokazanie, że wolność nie musi być uwarunkowana ograniczeniami jakie czasem przynosi nam życie". Jurorzy wybrali tę produkcję spośród dwunastu filmów nominowanych do Konkursu Głównego festiwalu.

Podczas czwartkowej gali jury przyznało również specjalne wyróżnienie Elizie Kubarskiej za film Ostatnia wyprawa za "opowiedzenie historii niezwykłej bohaterki. Historii, która już dawno powinna zostać opowiedziana, ale czekała na właściwą czułą narratorkę. To film o złożonym procesie poszukiwania wolności, który łączy się z ogromnym poświęceniem, a jego sukces jest niejednoznaczny" - czytamy w uzasadnieniu jury.

oprac. as