Kultura Poznań.pl

Aktualności

opublikowano:

Poznań ma nowy mural!

W Poznaniu powstał jeden z największych murali w mieście, o powierzchni sięgającej 250 metrów kwadratowych. Zobaczymy go wjeżdżając do Poznania ulicą Głogowską, na południowej ścianie Wielkopolskiej Giełdy Odzieżowej. Dzieło przedstawia rewię mody, a w jego skład wchodzi 5 autorsko ilustrowanych postaci. Uwagę przykuwa centralnie umieszczona radosna lama, ubrana w szałową marynarkę, z kwiatami we włosach.

. - grafika artykułu
fot. MUR-ALL Studio

Projekt muralu jest efektem współpracy aż 5 poznańskich ilustratorek. Każda z współautorek tworzy w odmiennej, indywidualnej stylistyce - co miało podkreślić różnorodność oferty Giełdy Odzieżowej. By ostateczne dzieło było spójne, całość została wykonana w zaplanowanej kolorystyce, na tle jednolitego kolażu, złożonego z roślin i ubrań - autorem tych działań są Dominik Dziedzina i Krzysztof Gruszczyński z Grupy Murall.

Dodatkowo organizatorzy zdecydowali się przeprowadzić konkurs na jedną z pięciu postaci, które widnieją na ścianie. Wyłonienie zwycięzcy nie było łatwe, nadesłanych zostało aż 37 ilustracji. Jury postanowiło nagrodzić Agnieszkę Panek (Miss Pank) - pierwsza postać od lewej. Autorki pozostałych ilustracji które namalowano na muralu to od lewej: Dasha Trush, Dorota Piechocińska (Ilustradora), Paulina Walachowska oraz Iza Dudzik (Dewizka).

Mural tworzyło siedmioro malarzy z całej Polski, którzy spędzili około 12 dni na rusztowaniu. Jak sami mówią - był to trudny technicznie mural, dodatkowo wykonywany podczas 30-stopniowych upałów. Twórcy wstawali codziennie o świcie, by malować w sprzyjających pogodowo i oświetleniowo warunkach i uniknąć największych popołudniowych upałów.

Organizatorami przedsięwzięcia byli MUR·ALL Studio i Fundacja Feed Your Head, a Mecenasem - Wielkopolska Giełda Odzieżowa.

oprac. as