Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Powrót Golema

Charakterystyczna, mierząca 2,5 metra rzeźba Golema znów będzie "kroczyć" na Alejach Marcinkowskiego. Dziś została ponownie zainstalowana po tym, gdy w roku 2019 przewróciła ją ostra wichura.

. - grafika artykułu
fot. Szymon Mazur

Rzeźba Golema została po raz pierwszy odsłonięta w maju 2010 roku. Od razu wzbudziła spore zaciekawienie nie tylko wśród poznaniaków - jej autorem jest David Černý, czeski artysta znany chociażby z instalacji Entropa zrealizowanej rok wcześniej w Brukseli, czy kontrowersyjnej rzeźby Saddama Husajna w akwarium, wystawionej w Bielsku-Białej.

W przypadku Golema obyło się bez skandalu, choć rzeźba niejednokrotnie padała ofiarą ataków wandali lub zbieraczy złomu. W 2012 roku została uszkodzona na tyle dotkliwie, że konieczny był demontaż i ponowna instalacja.

Dlaczego akurat Golem? Tożsamość rzeźby jest związana z barwną legendą o mistyku i rabinie Jehudzie Löw ben Becalelu, który pełnił swoją funkcję w Poznaniu, a następnie powędrował do Pragi, gdzie podobno stworzył mityczną istotę z gliny, pozbawioną duszy, ale wykonującą polecenia swojego twórcy. Ta boska niemal kreacja rozsławiła jego imię na całym świecie, a sama postać Golema zajęła bardzo istotne miejsce we kulturze, nie tylko żydowskiej. Černý postanowił podkreślić w swojej pracy te mało znane poznańsko-praskie powiązania.

Poznański Golem, dzięki wsparciu Wielkopolskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych stanął w widocznym miejscu na Alejach Marcinkowskiego, pomiędzy gmachem Urzędu Pocztowego Poznań 9, a budynkiem Uniwersytetu Artystycznego.

oprac. iz