Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Polskie klasyki na placu Wolności

"Kino na Wolności - 5/5" to krótki cykl seansów filmowych idealnych na pożegnanie lata. Do niedzieli włącznie warto odwiedzać plac Wolności - będą tam emitowane znane i uwielbiane klasyki polskiego kina. Wstęp wolny!

. - grafika artykułu
Grafika upamiętniająca kino Słońce, fot. materiały prasowe

Fundacja Dobry Klimat zadbała o odpowiednią atmosferę wydarzenia i zorganizowała specjalne kino plenerowe przy historycznej kamienicy na placu Wolności 5. To tam, do niedzieli, o godzinie 19 będą rozpoczynać się projekcje filmowe poprzedzane krótkimi prelekcjami.

- Powrót do gigantów polskiej komedii (Miś, Rejs, Hydrozagadka, Brunet wieczorową porą, Nie lubię poniedziałków) nie jest przypadkowy - mówi prezeska Fundacji Dobry Klimat Anna Sokolnicka-Elzanowska - rozkopane centrum Poznania zasługuje na powrót życia i trochę uśmiechu. Kultowe sceny i dialogi warte są przypomnienia. Mamy nadzieję, że "Kino na Wolności" pozwoli wrócić do niezapomnianych klimatów i zweryfikować ich aktualność.

Organizacja kina w tej lokalizacji nawiązuje do historii placu Wolności, a zwłaszcza do działającego tu przed wojną sławnego kina Słońce. Stąd pomysł na wzbogacenie każdego spotkania opowieściami o starych, dobrych tradycjach kinowych.

- Zapraszamy do wysłuchania opowieści o kinowej historii placu Wolności. Gwarantujemy, że uchylimy rąbka skrywanej dotychczas tajemnicy o miejscu, w którym się spotkamy i jego powiązaniu z kinem - mówi Maria Sokolnicka-Guzek z Fundacji Dobry Klimat.

Spotkania będą rozpoczynać się o godz. 19. Szczegółowy repertuar:

  • 13.09 - Hydrozagadka, reż. Andrzej Kondriatiuk
  • 14.09 - Brunet wieczorową porą, reż.Stanisław Bareja
  • 15.09 - Rejs, reż. Marek Piwowski
  • 16.09 - Nie lubię poniedziałku, reż. Tadeusz Chmielewski
  • 17.09 - Miś, reż. Stanisław Bareja

Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Miastem Poznań i Radą Osiedla Stare Miasto i finansowane z programu "Centrum od Nowa".

oprac. red.