Paria Stanisława Moniuszki w reżyserskiej interpretacji Grahama Vicka miała swoją premierę dwa lata temu, w czerwcu 2019 roku. Spektakl odbył się wówczas w dość nietypowej przestrzeni poznańskiej hali Arena. Nasza recenzentka, Aleksandra Kujawiak, pisała o nim wówczas tak: "Fabuła Parii dzieje się w Indiach. System kastowy, kapłani, wojownicy i warstwy najniższe, odległa religia, lecz nieodległe problemy. Graham Vick w tekście Jana Chęcińskiego (na motywach tragedii Casimira Delavigne'a) znalazł szczególną interpretację, którą wywiódł z myślenia demokratycznego, wspólnotowego, ale także strachu, zaniepokojenia o tę właśnie wspólnotowość. Takie myślenie w teatrze operowym jest szczególnie interesujące i ważne - wszak trudno o bardziej snobistyczne miejsce, trudno o bardziej zadzierającą nosa publiczność. Vick akcję Parii zbliżył do doświadczeń poznańskiej publiczności. W końcu mamy swoich wojowników (grupy wojskowych / organizacje paramilitarne), mamy kapłanów (zakonnice i "święci" księża), mamy też najniższe warstwy społeczne. Tych jest najwięcej, bo każdy z nas widzi je inaczej. Oddzielamy je od siebie już nie tylko ekonomiczną przewagą, czy wykształceniem, ale także pogardą, wstrętem, brakiem tolerancji, granicą siedzącą w naszej głowie, lecz w rzeczywistości równie trwałą jak ta na mapie".
International Opera Awards to najważniejsza międzynarodowa nagroda środowiska muzycznego, zwana operowym Oscarem. Opera Poznańska nominowana była aż w trzech kategoriach: "Dzieło odkryte na nowo" (ze zwycięską Parią), "Najlepszy reżyser" (nominacja dla reżysera Parii, Grahama Vicka) oraz "Objawienie" (nominacja dla kompozytora opery Anhelli Dariusza Przybylskiego).
Poniedziałkowa Gala online była konsekwencją werdyktu, który ze względu na pandemię koronawirusa nie mógł zostać ogłoszony podczas uroczystości na żywo w ubiegłym roku. Teatr Wielki po ogłoszeniu wyników napisał na swoim facebookowym koncie: "Jesteśmy w totalnej euforii i jedyne co dzisiaj możemy powiedzieć to DZIĘKUJEMY!".
as