Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Poznańska opera z szansą na operowego Oscara

International Opera Awards, najważniejsza międzynarodowa nagroda środowiska muzycznego, zwana operowym Oscarem, może trafić do poznańskiego Teatru Wielkiego. Opera Poznańska została dostrzeżona aż w trzech kategoriach: Dzieło odkryte na nowo (Paria), Najlepszy reżyser (Graham Vick) oraz Objawienie (Dariusz Przybylski).

. - grafika artykułu
"Paria", fot. Bartek Barczyk Photography

Ze względu na pandemię uroczysta Gala ogłoszenia wyników nie mogła odbyć się w 2020 roku. Organizatorzy International Opera Awards wyznaczyli nowy termin - rozdanie nagród odbędzie się w poniedziałek 10 maja w formie wydarzenia online. Wieczór poprowadzi Petroc Trelawny (BBC Radio 3 Breakfast, komentator, gospodarz wydarzeń na żywo) wraz z gośćmi specjalnymi.

Paria Stanisława Moniuszki, pod kierownictwem muzycznym zmarłego w listopadzie 2020 roku Gabriela Chmury i w reżyserii wizjonera teatru operowego Grahama Vicka jest jednym z najważniejszych spektakli Teatru Wielkiego w Poznaniu zrealizowanych w ciągu ostatnich lat. Oprócz nominacji do Operowych Oscarów, spektakl został wyróżniony czterema nagrodami środowiska muzycznego im. Jana Kiepury za rok 2019, a także został uznany za jedno z najważniejszych wydarzeń Roku Moniuszki.

Dariusz Przybylski - kompozytor opery Anhelli  - otrzymał nominację w kategorii Objawienie. Światowa premiera Anhellego, opery stworzonej na zamówienie Teatru Wielkiego w Poznaniu, odbyła się 6 grudnia 2019 roku. Dzieło młodego kompozytora na podstawie poematu Juliusza Słowackiego inscenizowała łotewska reżyserka Margo Zālīte, kierownictwo muzyczne objął Grzegorz Wierus. Anhelli został również nominowany do nagrody na Festiwalu Scenografii i Kostiumów oraz zebrał bardzo przychylne recenzje wśród krytyków teatralnych.

oprac. red.