Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Nowy Rektor Uniwersytetu Artystycznego

8 kwietnia 2024 roku na Uniwersytecie Artystycznym im. M. Abakanowicz w Poznaniu odbyły się wybory na funkcję Rektora Uczelni. Został nim prof. Maciej Kurak, artysta wizualny, wykładowca, organizator wystaw i działacz społeczny.

. - grafika artykułu
Maciej Kurak, fot. materiały UAP

Prof. dr hab. Maciej Kurak, urodzony w Poznaniu w roku 1972, już dawno temu dał się poznać mieszkańcom miasta jako edukator, działacz, kurator wystaw, organizator i juror w konkursach, redaktor naczelny wielu wydawnictw o sztuce. W konkursie na rektora uzyskał wymaganą większosć 30 głosów na 37.

Maciej Kurak od 2009 roku pełnił funkcję kierownika II Pracowni Grafiki - Druk Płaski - Grafika Cyfrowa | Serigrafia UAP. Od 2008 do 2016 roku był prodziekanem Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej UAP. Od 2016 do 2020 roku zajmował stanowisko prorektora ds. rozwoju kadry i promocji UAP. Od roku 2020 pełni funkcję prorektora ds. naukowo-artystycznych UAP. Jest laureatem głównej nagrody w konkursie "Spojrzenia" Fundacji Deutsche Bank, organizowanym przez Galerię Zachęta w Warszawie oraz Paszportu "Polityki" w kategorii Sztuki Wizualne. Uhonorowany Medalem Młodej Sztuki. Wielokrotnie nagradzany na konkursach i przeglądach graficznych.

Poza Maciejem Kurakiem na rektora uczelni kandydował także dr hab. Mikołaj Poliński. Maciej Kurak objął funkcję na kadencję 2024-2028.

oprac. red.