Już po raz dziesiąty tuż przed początkiem nowego sezonu Czytelnicy IKS-a i portalu Kulturapoznan.pl wybierali Człowieka kultury i Wydarzenie kulturalne sezonu 2021/2022. Tym razem pierwsze miejsca na podium przypadły magii teatru i malarstwa. Pierwszy tytuł zdobyła aktorka, scenarzystka i reżyserka teatralna, kierowniczka asz.teatru Anna Szymczak (384 głosy). Za wydarzenie kulturalne sezonu głosami widzów uznana została wystawa Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza w Muzeum Narodowym (396 głosów).
W kategorii Człowiek kultury pierwsze trzy miejsca ukształtowały się bardzo interesująco. Zwyciężczyni Anna Szymczak już na początku głosowania wysunęła się na prowadzenie. Drugie miejsce, zdobywając 345 głosów, objęli Organizatorzy cyklu Poznań dla Ukrainy, a więc jedyna nominacja zbiorowa tej edycji konkursu. Jak widać, różnica głosów była tutaj niewielka, Czytelnicy zdecydowanie docenili wielowątkową inicjatywę poznańskiego środowiska kulturalnego, wspierającą Ukraińców i Ukrainki tuż po wybuchu wojny z Rosją.
Trzecie miejsce - z wynikiem 234 głosów - wywalczył Przemysław Prasnowski, twórca niezwykłego miejsca na mapie miasta - Baraku Kultury, który proponuje poznaniakom całą paletę wydarzeń kulturalnych zarówno w ścisłym sercu miasta, gdzie ma swoją siedzibę, jak i poza nim (nawet na tafli jeziora Rusałka!), od początku swojego istnienia niestrudzenie promując idee tolerancji, empatii i otwartości na Innego.
W kategorii Wydarzenie kulturalne sezonu od początku walka o trzy pierwsze miejsca na podium była bardzo emocjonująca - faworyci Czytelników w pierwszej fazie głosowania co rusz zamieniali się miejscami, aż do momentu objęcia zdecydowanego prowadzenia przez tegorocznego zwycięzcę. Ostatecznie pierwsze miejsce przypadło w udziale wystawie Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza w Muzeum Narodowym, która tak bardzo spodobała się publiczności, że zgromadziła blisko 400 głosów (dokładnie 396). Na drugim miejscu znalazło się Otwarcie Queerowej Księgarni Stonewall. Głosujący docenili w ten sposób powstanie kolejnej autorskiej księgarni w mieście, w dodatku takiej, która za pomocą tematycznej literatury i spotkań przybliża i oswaja, a przede wszystkim oddaje głos środowisku LGBTQ+.
Trzecie miejsce należy w tym roku do Otwarcia Centrum Szyfrów Enigma (205 głosów). To zdobywająca nagrody i wyróżnienia w całym kraju nowatorska, interaktywna wystawa poświęcona niezwykłym dokonaniom polskich matematyków, absolwentów Uniwersytetu Poznańskiego - Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego, którzy siłą swoich umysłów na zawsze odmienili losy świata.
W tym roku po raz kolejny nominowanych w plebiscycie wskazali przedstawiciele poznańskich mediów - dziennikarze zajmujący się kulturą: Marta Kaźmierska ("Gazeta Wyborcza" Poznań), Alicja Dec (Radio Emaus), Magdalena Chomczyk (Radio Afera), Lucyna Marzec i Maciej Duda ("Czas Kultury"), Anna Jaworska (Radio Poznań). Grono jury uzupełniały redaktorki naczelne IKS-a i Kulturypoznan.pl: Katarzyna Kamińska i Anna Solak. W preselekcyjnym głosowaniu wyłoniono po 5 kandydatów w każdej z obu kategorii, na których Czytelnicy IKS-a i Kulturypoznan.pl w głosowaniu internetowym i tradycyjnym oddali w sumie ponad 1250 głosów.
CZŁOWIEK KULTURY SEZONU 2021/2022
Anna Szymczak
384 głosy
Aktorka, scenarzystka i reżyserka teatralna. Współzałożycielka Studia Teatru Castingowego mplusm, które z czasem przekształciła w asz.teatr, którym obecnie kieruje i gdzie reżyseruje. Artystka niezwykle zaangażowana w działania teatru, dopingująca, wspierająca, obecna w procesie twórczym i każdej sztuce. Uczy i wspiera aktorów amatorów, którzy mają szansę realizować na scenie swoje marzenia. Współtworzone przez nią działania artystyczne nie kończą się na deskach teatru, realizowane są także w przestrzeni miasta, np. w poznańskich fortach.
WYDARZENIE KULTURALNE SEZONU 2021/2022
wystawa Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza
396 głosów
Prezentacja nieoczywistej twórczości duńskiego malarza Vilhelma Hammershøia i znakomita jej aranżacja. Ekspozycja introwertyczna i mocna zarazem. Wspaniała wizja jej kuratorki Martyny Łukasiewicz sprawiła, że Muzeum Narodowe odwiedziły tłumy spragnione kontaktu z tytułowym światłem i ciszą. "Właśnie tego rodzaju obrazy o oszczędnej, monochromatycznej kolorystyce i zachowanym minimalizmie zdobyły uznanie miłośników i krytyków sztuki, a także badaczy, którzy próbują rozwikłać ich symboliczny wymiar" - pisaliśmy tuż po jej otwarciu na łamach Kulturypoznan.pl.
Anna Solak
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022