nominacje: Jury Plebiscytu w składzie: Marta Kaźmierska ("Gazeta Wyborcza" Poznań), Alicja Dec (Radio Emaus), Magdalena Chomczyk (Radio Afera), Lucyna Marzec i Maciej Duda ("Czas Kultury"), Anna Jaworska (Radio Poznań), Katarzyna Kamińska i Anna Solak (IKS i Kulturapoznan.pl)
zdjęcia: materiały instytucji kultury i organizatorów wydarzeń
NOMINOWANI W KATEGORII: Człowiek kultury
- Organizatorzy cyklu Poznań dla Ukrainy, nominacja zbiorowa
Za projekt, który powstał w jeden wieczór. Zryw serca w bardzo trudnym czasie wojny i realną pomoc tym, którzy zostali wyrzuceni z własnych domów. Za zjednoczenie we wspólnym działaniu przeróżnych środowisk i gatunków sztuki (i nie tylko), by razem powiedzieć głośne "Nie!" militarnej agresji Rosji w Ukrainie. Za pełen wachlarz propozycji współuczestniczenia w kulturze na znak solidarności i wsparcia dla wschodnich sąsiadów - za pomocą muzyki, teatru, filmu, tańca, a nawet światła i... ciszy. Za siedem dni spotkań z poznańskimi instytucjami kultury, połączonymi jednym hasłem: "Razem mamy siłę - Poznań dla Ukrainy". Pokazanie, że sztuka ma leczącą moc, wyzwala odruchy solidarności, burzy podziały, przekracza granice.
- Jerzy Moszkowicz, ustępujący dyrektor Centrum Sztuki Dziecka
Za całokształt twórczości, od kiedy w 1991 roku został dyrektorem Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu - sięganie po sztukę na najwyższym poziomie i wizjonerskie wytyczanie szlaków współpracy z zespołami twórczymi. Za pomysły i otwartą głowę, które wielokrotnie uczyły odbioru sztuki dziecięcej także dorosłych. Za stworzenie z pomocą przyjaciół znakomitej przestrzeni dla kultury, bez której poznaniacy nie wyobrażają już sobie sztuki dla najmłodszych - Sceny Wspólnej, oraz współtworzenie Ale Kino! - najważniejszego festiwalu dla młodego widza w Europie. Za kreowanie wspaniałych spektakli, szacunek dla małych odbiorców i zawstydzanie innych dorosłych swoją niespożytą energią.
- Anna Szymczak, aktorka, scenarzystka i reżyserka teatralna, kierowniczka asz.teatru
Za bycie współzałożycielką Studia Teatru Castingowego mplusm, które z czasem przekształciła w asz.teatr, gdzie obecnie reżyseruje. Za bycie artystką niezwykle zaangażowaną w działania teatru, dopingującą, wspierającą, obecną w procesie twórczym i każdej sztuce. Za dzielenie się magią teatru z innymi i koordynowanie działań aktorów amatorów, którzy mają szansę zrealizować na scenie swoje marzenia. Działania nie kończą się na deskach teatru, bo realizowane są także w przestrzeni miasta, np. w poznańskich fortach.
- Przemysław Prasnowski, twórca Baraku Kultury
Za bycie przyjacielem różnorodności, otwartości i polifonicznego dialogu. Za stworzenie z siedziby przy Al. Marcinkowskiego 21 miejsca otwartego na artystów i przedstawicieli grup mniejszościowych. Za wspieranie i oswajanie nas z Innym, który ostatecznie okazuje się zaskakująco podobny - wystarczy pozwolić sobie to dostrzec. Za Inny Festiwal, który od początku swojego istnienia skupia się na integracji osób z niepełnosprawnościami z osobami pełnosprawnymi, i Antykabaret Barbarzyńcy PL łączący środowiska imigracyjne. Za połączenie emigrantek z Ukrainy i Białorusi w Baraku Kultury i uczynienie ich teatralnymi rezydentkami tego niezwykłego miejsca. Za to, co w Baraku i z Barakiem zrobił dla społeczności ukraińskiej zaraz po wybuchu wojny w Ukrainie i co robi nadal, niezależnie od geopolityki i społecznych okoliczności.
- Zofia Nierodzińska, kuratorka wystaw, aktywistka, zastępczyni dyrektora Galerii Miejskiej Arsenał
Za kuratorowanie bardzo ważnej wystawie Polityki (nie)dostępności, obywatelki z niepełnosprawnościami i osoby sojusznicze prezentowanej w Galerii Miejskiej Arsenał od lutego do kwietnia 2022 roku. W tak ważnym kontekście udało jej się zgromadzić wypowiedzi takich artystów, jak Pamela Bożek, Kolektyw Nurkowy Bojka, Daniel Kotowski, Grupa Nowolipie, Paulina Pankiewicz & Grzegorz Powałka, Joanna Pawlik, Rafał Urbacki, Karolina Wiktor, Liliana Zeic, Katarzyna Żeglicka czy Artur Żmijewski. Za bycie niestrudzoną organizatorką wydarzeń i ekspozycji dotyczących sztuk wizualnych, autorką tekstów krytycznych, rysowniczką, redaktorką "Magazynu RTV" i nieustającą działalność aktywistyczną.
NOMINOWANI W KATEGORII: Wydarzenie kulturalne
- Otwarcie Centrum Szyfrów Enigma
Za nowoczesne podejście do promowania historii, podążanie z duchem czasów i interaktywność. Za interesującą i wciągającą ekspozycję, która łączy w sobie prezentację artefaktów i edukację poprzez zabawę. Za utrwalanie w pamięci poznaniaków i gości niezwykłych dokonań Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego, którzy zmienili bieg historii. Za drugie życie budynku dawnego Collegium Martineum, który na kilka lat wyhamował swój potencjał bycia jednym z najbardziej rozpoznawalnych adresów w sercu ul. Święty Marcin.
- WystawaVilhelm Hammershøi. Światło i cisza w Muzeum Narodowym
Za światło i ciszę, które urzekły tak wielu. Za prezentację nieoczywistej twórczości i znakomitą aranżację. Pokazanie, że ekspozycja ma swoją narrację, a kontakt z obrazem może mieć charakter kontemplacyjny. Za przekrojowe spojrzenie na drogę twórczą Duńczyka, którego kojarzy się najczęściej z przedstawieniami zagadkowych, pustych miejsc i wizerunkami nieznajomych, niejako "zawieszonych w czasie" kobiet. Za kulturowy kontekst duńskiego minimalizmu i twórczą korespondencję z portretami romantycznymi. Za wspaniałego ducha kuratorki Martyny Łukasiewicz, która profesjonalnie, ale i z pasją otworzyła gościom wystawy drzwi do tego świata.
- Spektakl Śmierć Jana Pawła II w Teatrze Polskim
Za bardzo udaną artystycznie próbę odbrązowienia pomnika oraz naruszenie tematu tabu - pokazanie, że piękne umieranie nie istnieje. Za wnikliwe, przejmujące, do bólu fizyczne studium odchodzenia, które proponuje w teatrze Jakub Skrzywanek. Pokazanie, że bywają spektakle, w których słowa są mniej istotne niż ruch, mimika i gesty. Za przejmującego Michała Kaletę w tytułowej roli, który gra fenomenalnie. Za spektakl, który wzbudzał sensację jeszcze przed premierą, a okazał się przeżyciem granicznym, zapisem pokoleniowego doświadczenia i bardzo odważnym projektem artystycznym.
- Spektakl Pan Tadeusz.Ostatni zjazd w Teatrze Animacji
Za świetne, współczesne odczytanie narodowej epopei w reżyserii Agaty Biziuk. Za dystans i prześmiewczość, które nie są pustym szyderstwem, ale częścią ważnej treści i przekazu. Za niepodążanie drogą gloryfikacji kanonicznej lektury, ale poszukiwanie nowych znaczeń i sensów w twórczości Adama Mickiewicza. Za nadanie współczesnych kontekstów, gorzką refleksję o naszej polskiej mentalności, artystyczny poziom absurdu w interpretacji i czołowe zderzenie z klasyką, po którym wraz z wyjściem z teatru wynosi się więcej niż pytanie "I co z tego?".
- Otwarcie Queerowej Księgarni Stonewall
Za stworzenie kolejnego miejsca na mapie miasta, w którym każdy jest mile widziany. Za potencjał wspierania i propagowania idei różnorodności i równości, które wciąż nie są w naszym kraju oczywistością. Za bycie miejscem interesujących spotkań i rozmów oraz pretekstem dającej do myślenia i poszerzającej horyzonty lektury. Dodatkowo cieszy każda nowa autorska księgarnia w Poznaniu, tym bardziej taka, w której można trafić na literackie nazwiska i tytuły niedostępne gdzie indziej.
Głosowanie trwa do 30 września. Zwycięzców poznamy w listopadzie.
oprac. Anna Solak
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022