Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Muzyczny wieczór w Himalajach

Już w ten czwartek w kinie Rialto odbędzie się spotkanie ekspedycyjno-muzyczne, które poprowadzi podróżnik i himalaista Mariusz Sprutta, a zwieńczy koncert zespołu Jig Reel Maniacs.

. - grafika artykułu
Mariusz Sprutta z Krzysztofem Wielickim, Wandą Rutkiewicz i Ryszardem Pawłowskim, fot. Mariusz Sprutta

Mijają 32 lata od kiedy Mariusz Sprutta wyprawił się na Annapurnę - jeden z legendarnych szczytów w Himalajach. W samej Azji spędził blisko 10 lat, mieszkając w takich krajach jak Nepal, Indie, Pakistan, Bangladesz, Tajlandia, Malezja, Singapur i Indonezja. Zdobył wtedy dwa ośmiotysięczniki - wspomnianę Annapurnę oraz Gaszerbrum II, samotnie, bez tlenu, drugi z nich w stylu alpejskim. Obecnie Sprutta zajmuje się muzyką, a na co dzień pracuje z osobami po amputacjach, wspierając je psychologicznie, organizacyjnie i administracyjnie. Jako czynny muzyk występuje w zespole Jig Reel Maniacs, który gra już od 33 lat, a swoją twórczością nawiązuje do muzyki irlandzkiej i szkockiej, uprawiając szeroko pojęte celtic fusion.

Spotkanie w kinie Rialto będzie podzielone na trzy części. W pierwszej z nich Mariusz Sprutta opowie o zdobyciu Annapurny, ta część nazywa się Sztuką Wysokiej Ścieżki. W drugiej himalaista zaprezentuje kolekcję fotografii z górskich wypraw, a akompaniować będzie mu zespół Jig Reel Maniacs. Trzecia część to już osobny, kameralny koncert zespołu JRM z udziałem Sprutty.

Spotkaniu patronuje Wydawnictwo Miejskie Posnania. Do udziału zaprasza także Poznańskie Archiwum Historii Mówionej, w którym można obejrzeć nowe nagranie z udziałem Mariusza Sprutty, z cyklu Himalaiści Poznańscy.

oprac. red.

  • Ludzie Gór - spotkanie z Mariuszem Spruttą połączone z koncertem Jig Reel Maniacs
  • 23.11, g. 20
  • kino Rialto
  • bilety: 50-60 zł