Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Motherlode

Swój najnowszy album - Motherlode - będzie w klubie Tama promowała Rosalie. Koncert już w najbliższy piątek, 20 października o godzinie 19. 

Młoda dziewczyna w krótkich blond włosach, ubrana w ciepłą kurtkę i czapkę, stoi na tle betonowej ściany. - grafika artykułu
Rosalie., fot. A. Kienitz

O krążku pisano, że łączy różne muzyczne światy. Część utworów nawiązuje do początków muzyki soul, alternatywnego popu z lat 70. i 80. i współczesnego hip hopu i r&b. Inne inspirowane są elektro popem, trapem, r&b i drum'n'bassem. Płyta zbierała świetne recenzje. Jej tytuł to "kod w świecie popularnej gry komputerowej, który gwarantuje nieskończoną ilość pieniędzy i pełną kontrolę nad bohaterem".

O Rosalie. bardzo głośno zrobiło się przed pięcioma laty. Wtedy to poznańska - albo, jak kto woli, poznańsko-berlińska - artystka wydała debiutancki album Flashback, który przyjęty został znakomicie. Urodziła się w Berlinie, wychowała w Poznaniu. W jej ówczesnej twórczości nowoczesna elektronika spotykała się z klimatem r&b lat 90. i hiphopowym pulsem, z elementami neo soulu i avant popu.

Dwa lata po debiucie Rosalie. opublikowała (pod szyldem słynnej oficyny Def Jam) kolejny udany album IDeal - znakomicie brzmiący i świetnie wyprodukowany, niemal w całości zaśpiewany po polsku, całkiem naturalnie i z ciekawymi tekstami. Udowadniał on, że Rosalie. i towarzyszący jej artyści tworzą całość w oczywisty, ale i bezpretensjonalny sposób nawiązującą do tradycji wspomnianych gatunków, ale też odnajdują własny język i swoją ścieżkę głównie dzięki temu, że całość pozbawiona jest pretensji, nadęcia, nadmiaru dźwięków.

oprac. tj

  • Rosalie.
  • 20.10 g. 19
  • Klub Tama
  • bilety: 80-105 zł