Konkurs Dramaturgiczny "Strefy Kontaktu" organizowany jest przez Miasto Wrocław oraz Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego. Pierwsza edycja Konkursu odbyła się w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury - Wrocław 2016. Po jego zakończeniu Konkurs wszedł na stałe do kalendarza wrocławskich imprez kulturalnych.
Spośród nadesłanych 29 tekstów jury czwartej edycji w składzie: Piotr Cieplak, Iga Gańczarczyk, prof. Ryszard Koziołek, prof. Zbigniew Majchrowski (przewodniczący) oraz Beata Stasińska przyznało następujące nagrody:
- I miejsce i nagrodę w wysokości 40 tys. złotych: Malina Prześluga za sztukę Kobieta i życie,
- II miejsce i nagrodę w wysokości 25 tys. złotych: Weronika Gogola za sztukę My, dzieci z Magurki,
- Ex aequo dwa III miejsca i nagrody w wysokości 15 tys. złotych: Agnieszka Jakimiak za sztukę "Kraj na U", Sandra Szwarc za sztukę Woda w usta,
- Wyróżnienie i nagrodę 5 tys. złotych: Jacek Bierut za sztukę Ciało mężczyzny.
Malina Prześluga to poznańska dramatopisarka, pisarka, kulturoznawczyni, kierownik literacka i dramaturg Teatru Animacji w Poznaniu. Autorka kilkunastu książek dla dzieci oraz wielokrotnie nagradzanych tekstów dramatycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zwycięska sztuka, Kobieta i życie, to tekst zainspirowany złością. Żalem, bezsilnością, niezgodą. Tekst, mający źródło zarówno w bieżących wydarzeniach - wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji - jak i w biografiach wielu anonimowych kobiet. Sztuka ta, pomimo rytmizowanej i rymowanej formy, bardzo osobista, już w procesie pisania zmieniła się w pokaz siły. W założeniu autorki w dramacie zagrać może każda i każdy. Wziąć z niego dla siebie tyle, ile potrzeba. "Łatwiej znosić ból, niepewność i kurioza tego świata, gdy się je podzieli na wiele istnień." - pisze sama autorka.
Zwycięską sztukę Maliny Prześlugi oraz pozostałe nagrodzone dramaty możecie przeczytać tutaj.
oprac. red.