Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Mimo że to na ich barkach spoczywał obowiązek utrzymania gospodarstwa domowego i wyżywienia bliskich - a często i dobrodzieja właściciela folwarku - przez stulecia odmawiano im prawa do swobodnej wypowiedzi. Choćby w sprawach dotyczących ich losu. A może nawet zakładano, że głosu najzwyczajniej nie mają. Opowieść o tych kobietach to ważny wątek ludowej historii Polski. Szczegółowo bada go Joanna Kuciel-Frydryszak. Autorka książki Chłopki. Opowieść o naszych babkach w najbliższy wtorek będzie gościnią CK Zamek.

Czytaj artykuł

W najbliższy weekend ulicę Święty Marcin wypełni muzyka, swój finał będzie miał festiwal OFF Opera i wystawa Jacka Malczewskiego Idę w świat i trwam..., a swoją drugą edycję rozpocznie festiwal Czas na Teatr.

Czytaj artykuł

Winda - przełyk Molocha - zawsze zacina się w sylwestra. Zmarłych trzeba stawiać w niej na sztorc, bo inaczej się nie zmieszczą. Zsyp to trzewia Bestii, w których lęgną się muchy. Mrok na klatkach i korytarzach - w szkielecie potwora - budzi pierwotny lęk przed ciemnością. Za rogiem może czyhać monstrum. Tomasz Różycki mówi o dzieciństwie w bloku z wielkiej płyt, ale mówi inaczej. Na klisze z PRL-u nakłada filtry mitów, snując heroikomiczną opowieść, w której bogowie uwodzą, a potem pożerają ludzi.

Czytaj artykuł

To był niezwykły wieczór w ramach Avant Art Festival. Muzyczny kolaż, zaprezentowany przez Ensemble E, pod wodzą słynnego Matsa Gustafssona, pokazał raz jeszcze, że muzyka jest jedna: Chopin i eksperymentalny jazz, ludowe pieśni i awangardowe rozwiązania, w które wplata się także muzyka dawna - wszystko to układało się w pasjonującą całość.

Czytaj artykuł

Po prawie półtorarocznej przerwie oficjalne otwarcie poznańskiego Blue Note staje się faktem. O historii i przyszłości, z jego założycielem - Lechem Łuczakiem i Krzysztofem Wawrzyniakiem - właścicielem Good Taste Production, którzy wspólnie poprowadzą klub, rozmawia Agnieszka Nawrocka.

Czytaj artykuł

Hasło tegorocznej, IV edycji Biennale Tkaniny Artystycznej to "Raz, dwa, trzy, znikasz ty...". Słowa te z jednej strony przywodzą na myśl wyliczankę, która w dzieciństwie funkcjonowała jako sposób na rozpoczęcie beztroskiej zabawy, z drugiej zaś - jak piszą organizatorzy - odnosi się do szerszego rozumienia znikania. Natalia Czarcińska w nocie towarzyszącej nadchodzącej wystawie przekonuje, że może ono być również zatraceniem w procesie twórczym, w działaniu. Podkreśliła równocześnie, że (nie)znikanie ma wiele oblicz.

Czytaj artykuł

O ruchu, świadomości ciała i pracy z młodymi artystami przy projekcie Ciało Ciałko opowiadają Aniela Kokosza i Paulina Giwer-Kowalewska z kolektywu Kolekttacz.

Czytaj artykuł

W otaczającej nas zewsząd medialnej papce i w ofensywie komercyjnych radiofonii umykają często słuchaczom prawdziwe wydarzenia. Oto zatem cztery kolejne świetne płyty nie dość zauważone - nie dostrzeżone na tyle, na ile zasługują. Nowe wydawnictwa: zespołu Armia, Piotra Schmidta, Ryszarda Leoszewskiego, tria Mysłowska / Pepol / Zakrocki.

Czytaj artykuł

29 września w zabytkowym schronie w Grunwaldzkim Parku Społecznym będziemy mogli premierowo zobaczyć spektakl Dziewczynki z zapałkami teatralnego kwartetu Klupp/Kupiec/Łubkowska/Milačić. Baśń Andersena stanie się puntem wyjścia do opowiedzenia o współczesnych problemach i niepewności.

Czytaj artykuł

W jazzowej rzeczywistości, w której nie trudno o przerost formy nad treścią, Dorota Miśkiewicz i Toninho Hortha ze swoim słowiańsko-brazylijskim repertuarem odnaleźli się i pozwolili odnaleźć się publiczności doskonale.

Czytaj artykuł

Adamant to filmowa lekcja empatii, cierpliwości i otwartości na to, co niedoskonałe. Nicolas Philibert, jeden z czołowych francuskich dokumentalistów, otrzymał za nią Złotego Niedźwiedzia na ostatnim Berlinale.

Czytaj artykuł

Co można opowiedzieć musicalem? Transformację ustrojową, biografie artystów i artystek, doświadczenia wojenne i różnice pokoleniowe. Wszystkie te przykłady znajdziemy w programie drugiej odsłony festiwalu Czas na Teatr, która odbędzie się między 28 września a 9 października w Poznaniu.

Czytaj artykuł

- Przez tydzień potrafię być szalonym ekstrawertykiem, a potem przychodzą takie dwa dni, kiedy leżę w łóżku i nie chce mi się z nikim rozmawiać. To pewnie wynika z mojego ADHD. Ale lubię w sobie to, że nie można mnie do końca określić. Na pewno jestem szalonym marzycielem - mówi Oysterboy (Piotr Kołodyński), który niedawno wydał album Ody do letnich dni, w rozmowie z Sebastianem Gabryelem.

Czytaj artykuł

"Nieoszlifowany brylant", "Wspaniały początek", "Jak dobrze, że jednak przyszliśmy!" głosy rozentuzjazmowanej publiczności unosiły się w foyer przy Wieniawskiego w sobotni wieczór. Zaledwie kilka chwil wcześniej Aulę UAM wypełniły burzliwe oklaski i owacje na stojąco dla gwiazdy 506. Koncertu Poznańskiego.

Czytaj artykuł

Austriacki Radian, krajowy Hiss Collective i bodaj najbardziej ekscytująco zapowiadający się międzynarodowy Ensemble E -  pod wodzą słynnego Matsa Gustafssona (również z udziałem polskich artystek) - to muzyczne atrakcje festiwalu Avant Art, który po raz pierwszy trafia do Poznania.

Czytaj artykuł

Choć ta książka jest bardzo o kobietach, to na pewno nie jest lekturą tylko dla kobiet. Choć traktuje bardzo o polskiej wsi, to zdecydowanie powinien ją przeczytać i wielkomiejski czytelnik. Joanna Kuciel-Frydryszak już drugi raz uraczyła nas dziełem, które - niczym brakujący kawałek puzzli - traktuje o historii Polski w sposób wręcz fascynujący.

Czytaj artykuł

Sen nocy letniej Jana Klaty jawi się niczym szowinistyczny koszmar - manifest reżyserskiej wszechwładzy nad aktorkami, aktorami i publicznością.

Czytaj artykuł
1 64 Strona 65 66 67 68