Kultura Poznań.pl

Kultura

Sztuka o sztuce
 

- W Pracowni Otwartych Interpretacji Sztuki podejmujemy walkę ze stereotypami pojmowania sztuki. Odkrywamy sprawy, które są nieoczywiste - mówi prof. Boettner-Łubowski. Wystawa Znane/Nieznane, prezentująca najciekawsze prace studenckie tej pracowni, zostanie otwarta w środę w Galerii Jerzego Piotrowicza.

Dzieła kluczowe
 

Polskie malarstwo XIX wieku to rzecz specyficzna. Oto bowiem w latach niewoli powstała sztuka na wskroś narodowa, a równocześnie różnorodna - tak pod względem formy, jak i podejmowanych przez artystów tematów. W związku z tym powstałe w tym czasie dzieła prowokują do licznych refleksji - na temat sztuki, roli artysty, ale też postaw jednostki i społeczeństwa przyjmowanych w trudnych momentach.

Czerwona żałoba
 

Tysiące obowiązkowych masówek i zebrań, gazety w żałobnej szacie, flagi narodowe przepasane kirem, warty honorowe przy portretach "wodza światowego proletariatu", a także... starannie ukrywana radość i nadzieja na rychłą zmianę. Poznaniacy wobec śmierci Stalina.

Mądre powroty
 

"Lubię wracać tam, gdzie byłem" - śpiewał Zbigniew Wodecki, z pewnością nie spodziewając się, w jakich okolicznościach jego piosenka wracać będzie do ludzi. Jeszcze wczoraj zakładając obcasy, nie sądziłam, że powrót do Filharmonii wywoła we mnie tyle emocji. W końcu całkiem nieźle odnalazłam się w koncertach online w kapciach i dresach. A jednak...

JA TU TYLKO CZYTAM. Raj na ziemi, ale...
 

Wydawnictwo Poznańskie zdecydowanie przoduje ostatnio w wydawaniu reportaży i książek podróżniczych, które są tak przystępne, że czytają się same, nawet jeśli czytelnika zupełnie nie interesuje ten konkretny kierunek wyprawy.

Oszałamiający urok Adeli
 

Poznański gitarzysta Łukasz Kuropaczewski znalazł rewelacyjnego partnera w osobie pianisty Aleksandra Dębicza. W duecie (a momentami w trio, z towarzyszeniem Jakuba Józefa Orlińskiego) wykreowali na płycie Adela wielką muzykę!

Spór o Różę Luksemburg
 

- Na początku XX wieku Poznań kilka razy przewijał się w jej życiu. Bawiła tu również na krótko w 1904 i 1905 roku, a podczas I wojny światowej osadzono ją w więzieniu we Wronkach - o pobytach Róży Luksemburg w Poznaniu mówi Marcin Jurek*, historyk.

Spełnienie marzenia o byciu artystą
 

- To była fascynacja od pierwszej chwili - zobaczyliśmy, że nasze pozornie wykluczające się instrumenty kapitalnie się ze sobą komponują, a my rozumiemy się bez słów - mówią  poznański wirtuoz gitary klasycznej Łukasz Kuropaczewski* i pianista, absolwent warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego, Aleksander Dębicz**. Artyści wydali właśnie płytę Adela. W trzech utworach towarzyszy im wybitny śpiewak, kontratenor Jakub Józef Orliński. Na repertuar składają się m.in. kompozycje Bacha, Albeniza, Rodrigo, Ravela, ale też autorskie utwory Dębicza.

Ekologia jest modą
 

- Nie chcę pisać wierszy, w których będę przede wszystkim ja. Chcę, żeby był w nich ogólnie człowiek - powiedział w czasie środowego wieczoru poetyckiego Marcin Ostrychacz, "ojciec" czterech kotów i autor trzech tomików wierszy.

Koncertowa Meluzyna z czasów pandemii
 

Sympatycy Małgorzaty Ostrowskiej nie powinni narzekać. Niewiele ponad rok po wydaniu bardzo udanej płyty Na świecie nie ma pustych miejsc ukazał się - w limitowanym nakładzie - świetny nowy krążek koncertowy.

Rytm zamiast goździków
 

Czekoladki, kwiaty, romantyczna kolacja, upominki od serca - pomysłów na dzień kobiet jest wiele. Jak w przypadku innych okazji, oprócz utartych i sprawdzonych już tradycji istnieją też inne sposoby na uczczenie tej okazji - skok na bungee, wypad za miasto, karnet na strzelnicę, lub... muzyka współczesna.

ZAPISKI Z LAMUSA. Stuprocentowy polski "talkies"
 

Jego premiera miała zapoczątkować nową erę w polskiej kinematografii. Był to pierwszy film polskiej produkcji Paramountu mówiony w całości w naszym ojczystym języku. Reżyserem przedsięwzięcia był Ryszard Ordyński, a tytuł dzieła brzmiał Tajemnica lekarza. Rąbka tajemnicy na temat pracy nad filmem uchylił korespondent poznańskiego "Nowego Kuriera" - aktor, śpiewak, reżyser Witold Zdzitowiecki.

Fotograficzna opowieść o fake newsach
 

Wystawa, która będzie miała swój wernisaż w Centrali, poruszy temat fake newsów. Temat ważny, którego w świecie zdominowanym przez internet i informacje nie sposób pominąć. Artyści zmierzyli się z nim za pomocą fotografii - medium, co do którego od początku jego istnienia prowadzone są dyskusje dotyczącego jego obiektywności. I które wydaje się wręcz stworzone do tworzenia fake newsów...

Czas przeszły miesza się z teraźniejszym
 

Na wystawie Obrazy, słowa, książki w Archiwum Idei profesor Jarosław Kozłowski ukazuje tekst i książkę artystyczną jako nie tylko medium wyrazu, ale i środek do prowadzenia strategii opartej na kontestacji. Praca ze słowem i drukiem, wydawanie innowacyjnych, konceptualnych druków rzadkich, stało się w latach 70. ubiegłego wieku odpowiedzią na sytuację świata sztuki, który twórcy zbuntowani przeciw jego regułom postrzegali jako skostniały, elitarystyczny, wręcz cyniczny. Ten obieg na Zachodzie stał się skompromitowany przez kapitalizm, w Polsce natomiast przez zideologizowanie i konformizm.

Henio zwali cię z płetw
 

Przygody Henia Humbaka Patrycjusza Tomaszewskiego - niewielkich rozmiarów książeczkę wydaną przez Estradę Poznańską - w wersji audio czyta nie kto inny, tylko sama Krystyna Czubówna. Humbaki, maskonury, narwale i inni uroczy mieszkańcy mórz i terenów przybrzeżnych zabierają dzieciaki w podróż z Wysp Zielonego Przylądka na północ. Niespodziewanie morski szlak wiedzie przez... Poznań.

Paranoja współczesności
 

Surrealistyczny, momentami mroczny i nieoczywisty świat artystycznych gestów Macieja Świeszewskiego zadebiutuje w Galerii Piekary już w najbliższy piątek, 5 marca.  

Męski świat
 

- W dzień serwuje kawę w hipsterskiej kafejce, za to w weekendową noc rusza na podbój kolejnych dobrze ubranych mężczyzn, pijących po pracy z kumplami - o filmie Obiecująca. Młoda. Kobieta pisze Przemysław Toboła.

KINO DOMOWE. Pocieszenie
 

Niespieszne, proste, pozbawione brawurowych efektów, momentami wręcz monotonne i nudne. Takie są Nowiny ze świata Paula Greengrassa. A jednak film ten nosi w sobie niezaprzeczalny urok. Prawdopodobnie za sprawą dwójki głównych aktorów: 64-letniego Toma Hanksa i 13-letniej Heleny Zengel.

Strona 1 2 549