Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Blisko i bliżej

Kulturalne lato trwa, a by spotkać się z plenerowymi atrakcjami, wcale nie trzeba pokonywać setek kilometrów. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w centrum, czy poza nim, czekają na Ciebie artystyczne wydarzenia.

Grupa ludzi w kręgu stoi w lesie. - grafika artykułu
Poznań Design Festival "Go Local", fot. materiały organizatorów

Lato z kulturą może dostarczyć równie różnorodnych doznań, jak pogoda nad polskim morzem... Z tą różnicą, że w Poznaniu może być tylko przyjemnie. Wydarzeń jest sporo. Poniższe propozycje to tylko subiektywna, krótka lista. Warto jednak się jej przyjrzeć, skorzystać lub zainspirować do własnych poszukiwań.

Estrada w Centrum

Obszerny, różnorodny i bezpłatny program proponuje spędzającym wakacje w naszym mieście Estrada Poznańska. Większość wydarzeń odbędzie się na placu Wolności. Teatralne doznania zapewnią dwa spektakle. "Kamuflaż" warszawskiego Teatru 21 (16.07, g. 21) jest opowieścią o prawie do bycia sobą i wyrażaniu siebie. Widowisko łączy performans i pokaz mody, w którym wezmą udział aktorzy i aktorki z niepełnosprawnościami. Z kolei duet Gruba i Głupia zaprezentują spektakl "Very Sad" (30.07, g. 21), który może szczególnie przypaść do gustu osobom po trzydziestce. Jest to "eklektyczna fraszka performatywna z elementami muzycznymi", opowiadająca o skutkach przepracowania. Warto przy niej pomyśleć i... odpocząć. Na placu Wolności pojawi się też plenerowe kino, a w nim klasyka, czyli "Hair" Miloša Formana (22.07, g. 21.45) oraz pełen napięcia, mieszający stylistyki film "Titane" (29.07, g. 21.45). Reżyserka Julia Ducournau zdobyła za niego Złotą Palmę na 74. festiwalu w Cannes. A co z muzyką? Tego też nie zabraknie. By jej posłuchać, warto przenieść się na chwilę do Pasażu Quadro na Starym Rynku. Tam (17.07) zagrają dwa polskie zespoły - dubwaveowy Dynasonic i mieszający elektronikę z muzyką świata Bled. Natomiast ostatniego dnia lipca na placu Wolności wystąpią brazylijski zespół Oruã - łączący indie rocka z noise'em i afrobeatem oraz Julie's Haircut. Grupa z Włoch zahipnotyzuje psychodelicznym brzmieniem z pogranicza rocka, elektroniki, dubu i dronu.

Muzyka i taniec w centrum

Jeśli wydarzenia muzyczne, są tym, co przyciąga Was najbardziej, mamy dobre wieści. Będzie się działo. Na miłośników i miłośniczki muzyki poważnej w każdą środę lipca (2, 9, 16, 23 i 30.07) czeka Scena Letnia w Akademii Muzycznej. Wstęp na koncerty jest bezpłatny, trzeba jednak odebrać wejściówki (więcej na s. 34) Za darmo można też posłuchać muzyki w Scenie Letniej na Tarasie Galerii MM. 5 lipca o g. 20.30 wystąpi tam poznański duet Rat Kru, łączący brzmienia lat 90. z nowoczesną elektroniką. 19 lipca z kolei delikatnym wokalem i autorskimi tekstami oczaruje publiczność Paula Biskup. Młode wokalistki i wokalistów usłyszycie natomiast 4 i 5 lipca podczas przeglądu Voice of Poznań w KontenerART. Co czwartek odbywają się tam również jam sessions poprzedzone małymi recitalami. Z kolei wtorki i środy to czas na taneczne szaleństwo z salsą oraz imprezami "Swing'n'roll". A jeśli tego Wam mało... w plenerze poszaleć można również w każdy piątek i sobotę podczas silent disco na placu Wolności.

Kultura na fyrtlach

Jeśli natomiast wolicie bawić się poza centrum miasta, kultura odwiedzi Was na osiedlach. Aż do 12 sierpnia trwa Lato na Wildzie. W ramach festiwalu co wtorek można wziąć udział w Kinie Letnim na Rynku Wildeckim, a każda środa przeznaczona jest na zajęcia dla seniorów. Będą m.in. wkłady o zdrowym żywieniu i bezpieczeństwie w sieci, powstaną też obrazy z suszonych kwiatów na woskowijkach. W piątki w parku Marii Skłodowskiej-Curie początkujący i zaawansowani miłośnicy tańca poznają salsę, bachatę, tango i inne style. Co sobotę można się koncertowo bawić przy występach zespołów i dj-ów. Z kolei niedziele będą należały do dzieci. W programie cztery spotkania. 6 lipca wraz z Vaintrain najmłodsi stworzą "Zabawki dla zwierząt", a 20 lipca z Fundacją Żółty Pies zdobędą ważną wiedzę, bo "Przygotowanie do adopcji psa" to warsztaty z odpowiedzialności. Dzieci będą też mogły wysłuchać "Opowieści z nadleśnictwa" (13.07) oraz zobaczyć spektakl "Leśne EKOpowieści" teatrzyku Złoty Melonik. "W Magicznym Lesie tajemniczo pojawiają się śmieci. Sprawą zająć się musi zarządca lasu - Zając Zenon. Będzie musiał pomóc zwierzakom uporać się z problemem, a podczas swojej przygody nauczy się segregować odpady, sadzić roślinki i walczyć ze smogiem" - zapowiadają jego twórcy.

Mikro Dom Kultury na Lotaryńskiej 6 zaprasza natomiast na "wakacyjny mikroturnus na poznańskich Naramowicach". W letnim programie zaplanowano plener literacki z Marią Krześlak-Kandziorą, podczas którego, jak zapowiadają organizatorzy: "weźmiemy na warsztat przyrodniczą stronę naramowickiego fyrtla". Co ciekawe, efektem ma być pierwsza w historii osiedla miniksiążeczka ekopoetycka. Latem można tam również wziąć udział w intensywnych warsztatach tworzenia reportażu wizualnego poświęconego problematyce wodnej. Powstanie nawet osiedlowy mural. Będzie też seria spacerów klimatycznych z ekspertami od miejskiej przyrody. Razem z ilustratorką Kazią Kalitan-Młodkowską będzie można twórczo podziałać w pracowni malarskiej.

W lipcu warto zajrzeć na Strzeszyn do Mobilnego Instytutu Kultury. Tam (17.07, g.17) odbędą się warsztaty designu, podczas których będzie można złożyć i zabrać ze sobą kolejny model inspirowany poznańską architekturą. Tym razem miniaturka Iglicy MTP. Trzy dni później (20.07, g. 15) razem z Pauliną Gajewską zabierzemy się do wyplatania abażurów. Natomiast 24.07 o g. 20.30 w MIK-u zasiądziemy wygodnie na leżakach i zatopimy się w fabule rodzinnego kina detektywistycznego.

W ramach przygotowań do 12. edycji Poznań Design Festiwalu organizatorzy zapraszają na letni cykl warsztatów i spotkań dyskusyjnych pod hasłem "Go Local". Ich celem będzie wspólne odkrywanie znaczenia lokalności w projektowaniu oraz budowaniu więzi sąsiedzkich. W lipcu odbędzie się też seria spotkań w ramach cyklu "Poznań Design Talks: Food goes local". Organizatorzy przekonują, że "jedzenie łączy ludzi, inspiruje do działania i otwiera przestrzeń do rozmowy o relacjach i wpływie globalnych trendów na nasze codzienne wybory". 5 i 24 lipca udowodnią to na spotkaniach. Gościnią pierwszego z nich będzie blogerka kulinarna White Plate. Dodatkowo (30.07 i 27.08) odbędą się wydarzenia pt. "Wodny Urbex" - spacery wzdłuż Bogdanki i Wierzbaka poprowadzą przyrodnicy i architekci. Więcej na www.poznandesignfestiwal.pl.

Wreszcie pod koniec lipca (27.07) warto wybrać się na os. Bolesława Chrobrego. O g. 11 spacer survivalowy "Leśna ścieżka" rozpocznie BLOK Fest "Bliskość" (obowiązują zapisy). To jednak dopiero początek, bo o g.17.30 Iwona Skv zagra i zaśpiewa zabawne teksty Maliny Prześlugi na wydarzeniu "Densy i Sensy". O g. 19 szalona orkiestra z Poznania, czyli Fanfara Awantura rozkołysze publiczność bałkańskimi rytmami, a godzinę później kolektyw didżejski The Very Polish Cut Outszaprosi na "najlepsze polskie piosenki w nietuzinkowych remiksach". Archiwalna muzyka rozrywkowa w nowych wersjach? Jak brzmi, warto przekonać się na własne uszy. Wystarczy wyjść przed blok!

Agnieszka Nawrocka

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2025