Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Łukasz Borowicz dyryguje.

Nie znacie? To posłuchajcie - koncert internetowy

2020-11-27 ( piątek )
Filharmonia Poznańska, ul. Wieniawskiego 1, Poznań, online

Koncert Internetowy, piątek, 27 listopada o godz. 19, jest... podwójnie jubileuszowy. Oto bowiem w roku 2020 obchodzimy 95. rocznicę śmierci, pochodzącego spod kaliskiego Szczypiorna, Romana Statkowskiego oraz 200. rocznicę urodzin Michała Bergsona.

Koncert rozpocznie wstęp do opery Filenis, Romana Statkowskiego, dzieło, które w 1903 roku zdobyło pierwszą nagrodę na międzynarodowym konkursie w Londynie.
Michał Bergson, polski kompozytor żydowskiego pochodzenia. Bezpośrednią inspiracją dla umieszczenia muzyki Michała Bergsona w programie koncertu było odkrycie rękopisu Concerto symphonique pour piano avec orchestre op. 62 w londyńskim antykwariacie i zakupienie go przez Filharmonię Poznańską. Odkrywcą był znakomity brytyjski pianista Jonathan Plowright, który ten koncert wykona i który - z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza - nagrał płytę z muzyką Michała Bergsona. Wydany przez DUX album, zatytułowany "Michał Bergson, Concerto symphonique pour piano avec orchestre op. 62 / Music from the opera Luisa di Monfort", ukazał się na początku listopada i jest kolejną światową premierą fonograficzną w dyskografii Orkiestry Filharmonii Poznańskiej.

Partnerem koncertu Nie znacie? To posłuchajcie jest PKO Bank Polski.
Wykonawcy:

Jonathan Plowright - fortepian
Łukasz Borowicz- dyrygent
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej

Program:

Roman Statkowski
Wstęp do opery Filenis
Michał Bergson
Concerto symphonique pour piano avec orchestre op. 62

Zobacz www.filharmoniapoznanska.pl/