Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Jedna z prac artystki i informacje o wystawie.

Wystawa L'air_du_temps // odeur d'orient

23.04 – 08.05.2022
20:00

Piotr Gonzaga Myszkowski - malarstwo (kolekcja 2001 r. - 2003r / zapach orientu / początek twórczości )

Onwuama Stella Maris - hiperrealizm

Liwia Stern - fotografia

         Od 2011 roku Atelier_Myszkowski jest konsekwentnym inicjatorem cyklu "L'air du temps" biorąc pod swoje skrzydła początkujących artystów i umożliwiając im organizację pierwszej w karierze wystawy indywidualnej. Galeria Sztuki Nowoczesnej Atelier Myszkowski to miejsce przyjazne tego typu inicjatywom - od wielu lat udostępnia młodym ludziom przestrzeń kreacji i daje im możliwość ekspozycji swoich dzieł. W 2022 roku właściciele Atelier zaprosili do współpracy młodą nigeryjską artystkę Stellę-Maris Onwuama tworzącą w nurcie hiperrealizmu. Onwuama w swoich pracach - wzorowanych na fotografiach, przedstawiających etniczne popiersia - wykorzystuje także elementy charakterystyczne dla rdzennej, afrykańskiej sztuki rzemieślniczej. 

Prace artystki zostaną zestawione z wczesną twórczością Piotra Gonzagi Myszkowskiego, będącego jednocześnie mentorem początkującej twórczyni. Widzowie odwiedzający Atelier będą mieli możliwość obejrzenia wybranych prac z cyklu pt. "Zapach Orientu" zaprezentowanej po raz pierwszy od 2002 roku (po 20 latach od premierowego wernisażu). Wystawa ta ma charakter interdyscyplinarny - prócz malarstwa, artysta wykorzystał także medium słowa, tworząc oniryczne teksty poetyckie, będące punktem wyjścia dla obrazów. Motywem przewodnim cyklu są dalekie podróże, senne marzenia oraz pochwała kobiecości (co stanowi element wspólny z obecną twórczością artysty) - na eksplodujących kolorem płótnach pojawiają się sylwetki ciemnoskórych kobiet. Zaprezentowane malarskie artefakty są też o tyle ciekawe, że wykonane zostały na przedmiotach codziennego użytku - jako blejtram wykorzystano m.in. drzwi, stare deski, czy jutowe worki. Cykl "Zapach orientu" zachęca widza do ucieczki w krainę pragnień, gdzie szczęście, w przeciwieństwie do czasów współczesnych, pełnych konfliktów i wojen, jest udziałem każdego człowieka. 

Liwia Stern

Liwia jest młodą entuzjastką szeroko pojętej sztuki, która odgrywała od zawsze dużą rolę w jej życiu. Dorastała ona w środowisku poznańskich artystów. 
Za młodu w jej zainteresowania wpisywał się głównie rysunek oraz malarstwo. W 2020 roku wraz ze swoimi przyjaciółmi zrealizowała projekt - Leśna Czytelnia. Ich celem było stworzenie przestrzeni w naturalnym środowisku, które przypomina baśniową scenerię. 
Miałoby one być źródłem inspiracji oraz miejscem pozwalającym na połączenie się ze swoim wewnętrznym dzieckiem. 
Rolą Liwii było zaprojektowanie i stworzenie scenografii, co ukierunkowało jej późniejszy wybór ścieżki studiów na kierunku 'Scenografia i Kostiumografia' w Berlinie, gdzie na codzień mieszka i tworzy. 
Miasto to pozwoliło jej nabrać głębszą relację ze sztuką i stało się źródłem wielu inspiracji. Weissensee Kunsthochschule - uczelnia, którą wybrała pozwoliła jej na odkrycie nowych dla niej warsztatów i mediów. 
Na liście jej nowych pasji pojawiła się fotografia, rzeźba oraz grafika.

  • wernisaż odbędzie się 23.04.2022 roku (sobota ) o godz.20 
  • wystawa potrwa do 8.maja