Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Improwizacja non-fiction

Co prawda każdy spektakl teatralny jest niepowtarzalny. Jednak żadne przedstawienie odgrywane na podstawie z góry ustalonego scenariusza pod względem emocji i wrażeń nie może równać się teatrowi improwizowanemu. 

. - grafika artykułu
fot. B. Warzecha

W końcu tego, jak będzie przebiegał spektakl w całości improwizowany, nie wiedzą nawet jego twórcy. Pionierzy i zarazem jedna z najpopularniejszych tego rodzaju grup w Polsce - Teatr Improwizowany Klancyk - jest w pełni świadoma tych ograniczeń. Twórcom to jednak nie przeszkadza - wręcz przeciwnie, improwizacja i wielka niewiadoma są siłą napędową przedstawień, które z roku na rok zyskują coraz większą popularność i coraz liczniejszą rzeszę fanów. Brak scenariusza twórcy Klancyka rekompensują bogatą wyobraźnią i dużym poczuciem humoru - często abstrakcyjnego. To dzięki tym cechom i wyjątkowej współpracy z publicznością Klancyk tworzy na scenie niepowtarzalny, surrealistyczny i komediowy świat, do którego wciąż chce się powracać.

Przedstawienie komediowe Klancyka, które odbędzie się w najbliższą niedzielę w Auli Artis, wchodzi w skład Non-fiction, czyli cyklu improwizowanych pokazów, w których teatr konfrontuje się z prawdą tekstów reporterskich. Twórcy decydują się oprzeć przebieg spektaklu na konkretnym utworze. Klancyk improwizował już do tekstów między innymi: Doroty Masłowskiej, Szczepana Twardocha i Mariusza Szczygła, monologów Janusza Gajosa i Andrzeja Seweryna, a także... muzyki Pablopavo, Marcina Maseckiego i Pawła Szamburskiego.

Podczas poznańskiego przedstawienia na scenie pojawi się... poznaniak. Będzie to Filip Springer - reporter, fotograf, autor książek poświęconych architekturze i przestrzeni miejskiej. Publikowane w "Dużym Formacie" felietony dziennikarza będą stanowić inspirację do powstających na oczach widzów scen. Co wyniknie z połączenia reportażu, improwizacji i komedii? Odpowiedź poznamy już w niedzielę.

Aleksandra Skowrońska

  • Teatr Improwizowany Klancyk: "Non-fiction po Polsce"
  • Aula Artis, ul. Kutrzeby 10
  • 9.04, g. 20
  • bilety od 30 zł