Kultura w Poznaniu

Książki

Detale i fragmenty większej całości

Kolejnym gościem cyklu spotkań literackich Seryjni Poeci będzie Jakub Kornhauser. Autor wybitnego tomu Drożdżownia opowie zarówno o swoich doświadczeniach poetyckich, jak i literaturze w szerszym kontekście. Spotkanie odbędzie się już 2 kwietnia w poznańskim Zamku.

Urodziny bez taryfy ulgowej

Podobno "zawsze starał się coś znaleźć w ludziach" i "poruszająco wierzył w siłę porozumienia, dlatego z chęcią wchodził w dyskusję z przedstawicielami skrajnych opinii". O Jacku Kuroniu 25 marca w Teatrze Ósmego Dnia opowie Anna Bikont, współautorka jego biografii.

Na sznurkach świata

W niedzielę odbędzie się wyjątkowe spotkanie w restauracji Pan Gar w Domu Tramwajarza. Jego bohaterką będzie syryjska poetka Rasha Habbal. Wydarzenie uświetni także muzyka arabska, która zostanie zagrana na żywo przez zaproszonych gości. 

Masz "Wolny wybór"

Nakładem WBPiCAK ukazała się świetna antologia z wiele tłumaczącym podtytułem Stulecie wierszy 1918-2018. Dobór tekstów jest autorską koncepcją prof. Piotra Śliwińskiego.

Tabloidy tego nie wyjaśniły

Dionisios Sturis w jednym z wywiadów jeszcze przed premierą reportażu zapowiadał, że "kryminalna historia Damiana Rzeszowskiego będzie tylko punktem wyjścia do pokazania tego, co się dzieje z człowiekiem na emigracji". Spotkanie wokół książki "Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey", którego współautorką jest Ewa Winnicka, odbędzie się 14 marca w Teatrze Ósmego Dnia.

O pszczołach, drzewach i ludziach

- Najfajniejsze spotkania miałem w małych bibliotekach, z dziećmi, które żyją bliżej natury. Widziały to, o czym opowiadam. Dzieci żyjące w miastach często nie mają pojęcia o tym, że ziemniaki nie rosną w supermarkecie na półce - mówi rysownik Piotr Socha*, autor popularnych książek dla dzieci "Pszczoły" i "Drzewa".

Znajdować nowe języki

- Emigracja - o czym wiadomo - jest przekleństwem i szansą. Pisało o tym wielu ludzi mądrzejszych niż ja - mówi Roman Chojnacki*, poeta i krytyk literacki.

Trudny dialog teraźniejszości z przeszłością

"Powieść Granica zapomnienia jest niczym lodowa szczelina: zimna i surowa, ale i piękna, zbudowana z wyraźną poetycką wrażliwością, by przeciwstawić się wymazywaniu pamięci" - mogliśmy przeczytać na temat debiutu literackiego Siergieja Lebiediewa w "The Wall Street Journal". Rosyjski literat zagości w CK Zamek w trakcie kolejnego spotkania z cyklu Spojrzenie na Wschód. Drugim uczestnikiem wydarzenia będzie Grzegorz Szymczak, tłumacz powieści Granica zapomnienia na język polski. Spotkanie poprowadzi Piotr Oleksy.

Dla każdego coś... do czytania!

To już poznańska tradycja. U schyłku zimy do Poznania zjeżdżają z całej Polski wydawcy, by prezentować, sprzedawać i promować swoje książki.

Materiał z pierwszej ręki

Jerzy Ł. Kaczmarek komentuje tytuł tak: "Czytając zamieszczone w książce wywiady, można by ich treść skonstatować krótko i banalnie - to były ciekawe czasy". Spotkania wokół publikacji "Szczelbaczechowa 2. Lata 90. Tak zmieniali kulturę w Poznaniu" pod redakcją i ze wstępem Wojciecha Makowieckiego odbędą się 19 lutego w Arsenale i 27 lutego w Galerii Jerzego Piotrowicza Pod Koroną. 

Z komiksem można jeszcze tyle zrobić

Nie ukrywa, że w każdym jego komiksie pojawia się bohater, który ma coś z niego samego... Bartosz Sztybor, znany scenarzysta komiksowy i filmowy, współtwórca m.in. postaci Kapitana Minety i Drapaka będzie gościem kolejnego spotkania  z cyklu "Czytnik" w Teatrze Nowym. 

Fenomen popkultury

Gwiazdor polskiej piosenki, autor ponadczasowych przebojów. Dla tych nieco starszych duchem był artystą estradowym kojarzonym z festiwalami w Opolu, przez młodsze pokolenie poznany na nowo dzięki płycie z orkiestrą Mitch&Mitch. O tym muzycznym "drugim życiu" Zbigniewa Wodeckiego w książce "Wodecki. Tak mi wyszło" opowiada reportażysta Kamil Bałuk, na spotkanie z którym w środę wieczorem zaprasza Winiarnia Pod Czarnym Kotem.

Jak nauczać o seksie?

Agnieszka Stein od lat pisze o dzieciach i ich relacji ze światem. Jako wykształcona psycholożka tym razem podjęła się analizy roli seksu w życiu najmłodszych oraz kwestii prawidłowej edukacji seksualnej. Spotkanie wokół jej najnowszej książki "Nowe wychowanie seksualne" odbędzie się w poniedziałek w CK Zamek.

O Płazie z Poznania

Mieszkający w Poznaniu Maciej Płaza jest pierwszym Polakiem, w którego ręce trafiła Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus. - Oddano mi głos, ale ja tego głosu już nie mam, zabrakło mi - skomentował werdykt jury podczas październikowej gali. Autor będzie gościem Biblioteki Raczyńskich już we wtorek, 29 stycznia.

Zapomniany półwysep

- Kwestia Krymu mało kogo interesuje - twierdzi Paweł Semmler - chyba nawet bardziej interesuje Polaków niż ludzi na Ukrainie, z wyjątkiem Krymczan oczywiście. O przyczynach rosyjskiej okupacji, tożsamości Krymczan, sytuacji Tatarów krymskich i życiu codziennym na okupowanym terytorium mówił gość Księgarni Bookowski, autor książki Krym. Znikający półwysep.

Na poważnie

Twierdzi, że "polska religijność jest rytualna, obrzędowa, ogołocona wewnętrznie", a "prywatność to jeden z największych wynalazków cywilizacji". Prof. Zbigniew Mikołejko, znany ze swoich stanowczych opinii filozof i historyk religii, będzie gościem pierwszego w tym roku spotkania z cyklu "Czytnik" w Teatrze Nowym.

Trwająca tragedia Krymu

27 lutego 2014 roku, przed piątą nad ranem, odziały uzbrojonych w broń maszynową żołnierzy w nieoznakowanych mundurach zajęły budynki rządowe Autonomicznej Republiki Krymu w Symferopolu. Tak rozpoczęła się aneksja Krymu do Federacji Rosyjskiej, zdarzenie polityczne w niepokojący sposób przywodzące na myśl haniebne akty historii XX wieku.  O sytuacji geopolitycznej regionu, polityce międzynarodowej Rosji, problemach i nadziejach mieszkańców okupowanego obszaru oraz trudnej sytuacji mniejszości narodowych na Krymie w czwartek opowie w Zamku  Paweł Semmler, autor książki Krym. Znikający półwysep.

Poznańska Nagroda Literacka 2019. Czas na zgłoszenia!

Poznańska nagroda w dwóch kategoriach: Nagroda im. Adama Mickiewicza za całokształt dorobku oraz Stypendium im. Stanisława Barańczaka dla twórców, którzy nie ukończyli 35 roku życia - zostanie przyznana już po raz piąty. Do 15 lutego można zgłaszać kandydatów.

Początek wszystkiego

"Pójdę twoim śladem" jest kolejnym elementem bogatego już uniwersum literackiego Ryszarda Ćwirleja. Są policjanci, złodzieje, szpiedzy, zawiłe intrygi, nagłe zwroty akcji, oraz kilka tematów do przemyślenia.

Gdzie inni skończyliby swoją opowieść

- Reportaż to bardzo pojemny gatunek. Można w nim zawrzeć wszystko: wiersz, fragment wywiadu, monolog wewnętrzny, nawet cytat z pracy naukowej. Za pomocą anegdoty można oddać coś, co w tekście akademickim, raporcie czy analizie wymagałoby strony wywodu i paru przypisów - mówił w jednym z wywiadów Wojciech Górecki. Znany dziennikarz i historyk w najbliższy czwartek będzie gościem Biblioteki Raczyńskich.

1 34 Strona 35 36 37 38