Kultura w Poznaniu

Książki

JA TU TYLKO CZYTAM. Obalony mit Kanady

Niełatwo pisać o książce mówiącej o tematach, które trudno ubrać w słowa. Joanna Gierak-Onoszko opowiada o zmianach, dla których trzeba było stworzyć nowe pojęcia. 27 śmierci Toby'ego Obeda całkowicie zmieni nasze wyobrażenia o Kanadyjczykach.

Pomnik widziany z żabiej perspektywy

"O tak! To jest dramatyczna historia z tym pomnikiem... Ja po realizacji powiedziałam, że więcej czegoś podobnego przeżywać nie chcę" - tak okoliczności powstania pomnika Armii "Poznań" wspomina jego autorka, prof. Anna Rodzińska. Książka-album o twórczości jednej z najwybitniejszych polskich rzeźbiarek ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Miejskiego Posnania.

JA TU TYLKO CZYTAM. Gdy chwilami nie da się złapać tchu

Jak żyć w świecie, w którym nie ma już osób nam najbliższych, najdroższych? Jak budować świat, w którym nagle zabrakło kochanej osoby? Jak sobie to wszystko poukładać? Marek Bieńczyk w znakomitej książce "Kontener" nie daje nam odpowiedzi, lecz snuje rozważania, które chce się czytać i czytać bez końca.

Książka zrodzona z gniewu

- Coraz powszechniejsza jest świadomość, że niedopuszczenie środowiska naturalnego do głosu parlamentarnego powoduje dewastację życia w ogóle, a nie tylko przyrody. Sądzę, że bez zmiany podejścia do natury warunki życia ulegną niszczeniu, a bez zmiany demokracji nie da się zmienić podejścia do natury. Dopóki demokracja pozostaje w sojuszu z globalnym kapitalizmem, zatrzymanie rozpędzonego walca antropocenu, który niszczy środowisko, jest niemożliwe - mówi prof. Przemysław Czapliński*, współredaktor książki "O jeden las za daleko. Demokracja, kapitalizm i nieposłuszeństwo ekologiczne w Polsce"

JA TU TYLKO CZYTAM. Pochwała małych kroków i opowieści

Rozeszło się po internecie, że jest nowa, świetna książka o nadziei i sporo osób pomyślało, że chodzi o kolejny poradnik z cyklu "jak żyć szczęśliwie". Wielki błąd! Nie dajcie się zwieść! Rebecca Solnit pisząc "Nadzieję w mroku" oddała w nasze ręce wybitny zbiór esejów, zmuszający do myślenia.

Ale atlasy!

Unikatowe, pięknie ilustrowane i niezwykle cenne XVI, XVII i XVIII-wieczne atlasy wróciły po konserwacji do zbiorów Biblioteki Raczyńskich.

Przyrodnicze zachwyty

Adam Robiński jest niezwykle wrażliwy na piękno polskiego krajobrazu. Jego książka "Hajstry, Krajobraz bocznych dróg" ukazuje bogactwo przyrodnicze Polski, w czym wielu czytelników upatruje największą jej wartość. Spotkanie z pisarzem odbędzie się w środę w CK Zamek.

JA TU TYLKO CZYTAM. Z kamerą po Ameryce

Autor nagrodzonego Pulitzerem Detroit. Sekcja zwłok Ameryki ma bardzo wyrazisty styl reporterski. Pakuje się w sam środek wydarzeń, dzięki czemu od razu sam zostaje bohaterem swoich tekstów. Naraża się uzbrojonym bandytom, beztrosko wydaje pieniądze pracodawcy, proponuje współpracę Donaldowi Trumpowi. To po prostu ekscentryczny, bezczelny facet z dobrym okiem i piórem. Charle LeDuff w najnowszej książce Shitshow! Ameryka się sypie, a oglądalność szybuje pokazuje Amerykę, która wybrała Trumpa.

Kraj piękny i dziwny

Z czym Bułgaria kojarzy się przeciętnemu Kowalskiemu? Najczęściej z wakacjami w Złotych Piaskach, pomarańczowym schweppesem albo przywożonym do Polski koniakiem Słynczew Briag, którym potem obdarowywało się rodzinę i znajomych. Jednak czasy PRL-u już dawno minęły i najwyższa pora zmienić te skostniałe imaginacje.

JA TU TYLKO CZYTAM. Książka z internetu

Emigracja Malcolma XD to humorystyczna opowieść o Polakach nie tylko za granicą. Byłam w Wielkiej Brytanii chyba w tym samym roku, co Malcolm XD. On przywiózł z powrotem tyle obserwacji, że wystarczyło na całą książkę, a ja dzięki swoim mogę potwierdzić, że niewiele w niej koloryzuje.

Język polski jest klonowy, grabowy, trzcinowy

- Kiedy ludzie dowiadują się jak daleką mam w planach wędrówkę - a przy sobie tylko plecak, ciężką lornetkę albo pęczek ziół czy pędów drzew - nie rozumieją co takiego ciekawego jest do obejrzenia, tam dokąd idę. Co może być ciekawego w tej Polsce wschodniej? Kto przyjeżdża na łąki nad Bug? - mówił poeta i reportażysta Michał Książek - gość wczorajszego spotkania w poznańskim Zamku.

Tylko demony wiedzą, jaka jest prawda

- Osobiście uważam, że literatura nie ma płci. Są dobre albo złe książki - mówi Barbara Sarbian*, laureatka I miejsca w konkursie Poznań Fantastyczny. AMU.NET.100

Przekształcać znajomą przestrzeń

- W przypadku fantastyki możemy przesunąć ulicę Święty Marcin o 50 lat w przód albo w tył, poszerzyć, zwęzić, zniszczyć w atomowej apokalipsie albo zamienić w czasoprzestrzenną anomalię - mówi Piotr Jaśkowiak*, tegoroczny juror konkursu Poznań Fantastyczny.

Granica trzech państw

Droga numer 816 zwana "nadbużanką" ciągnie się - jak sama nazwa wskazuje - wzdłuż rzeki Bug. Rozległa szosa biegnie z północy na południe, znacząc tereny trzech państw. Drogę dzielącą Europę od Azji w całości przejechał Michał Książek - polski poeta i reportażysta. Swoją podróż udokumentował w postaci tekstu Droga 816, która już za kilka dni stanie się pretekstem do rozmowy podczas spotkania literackiego w Zamku.

JA TU TYLKO CZYTAM. Człowiek do bólu prawdziwy

"Serotonina" nie jest najlepszą książką Michela Houellebecqa. Ale co z tego! Wyznawcy francuskiego pisarza i tak ją przeczytają. Lubimy - ja także, bo do wyznawców należę - ten nihilistyczny zaduch towarzyszący jednostce na chwilę przed końcem.

Granica między wschodem a zachodem

- Istnieją obsesje, które w pewnych momentach życia pojawiają się nagle, a ich pochodzenia można dopatrzeć się w czasach dzieciństwa. Jedną z takich obsesji była dla mnie właśnie granica - nie tylko fizyczna, ale także jako zjawisko, metafora, coś co się przekracza, coś co wiąże się z pożądaniem, tęsknotą i zakazem - mówiła pisarka Kapka Kassabova, autorka książki "Granica", podczas wtorkowego spotkania w Zamku.

1 32 Strona 33 34 35 36