Kultura w Poznaniu

Sztuka

Słowo i obraz to stare małżeństwo. Ich połączenie wykorzystuje się powszechnie - od znaków drogowych, po billboardy reklamujące AGD. Sztukę słowa i obrazu od kilkudziesięciu lat uprawia równolegle Ryszard Grzyb. Artysta da tego wyraz w najbliższy piątek w Galerii Ego, gdzie podczas wernisażu wystawy swoich prac zaprezentuje także wiersze swojego autorstwa.

Czytaj artykuł

"Szukałem konstelacji form, jakie w nieskończonym bogactwie nieustannie tworzy przyroda. Próbowałem pozwolić formom wzrastać. Ufałem przykładowi zarodków, gwiazd, chmur, roślin, zwierząt, ludzi" - podsumowywał w 1958 roku swoją sztukę jeden z najbardziej znanych abstrakcjonistów na świecie, pierwotnie dadaista, Hans Arp.

Czytaj artykuł

Obłe kształty. Niezidentyfikowane stworzenia z głębin albo ukształtowane wodą i powietrzem kamienie. Miękkie, płynne, naturalne formy. Powstały stworzone przez naturę, a może ukształtował je człowiek? Prace z nurtu abstrakcji organicznej swoją formę czerpią z natury.

Czytaj artykuł

Pokonkursowa wystawa "30/30" jest dowodem na to, że okładki wydawnictw muzycznych mogą być sztuką samą w sobie. Podczas jej wernisażu 21 kwietnia w Galerii Miejskiej Arsenał poznamy laureatów tegorocznej edycji wydarzenia.

Czytaj artykuł

Archiwalne, dotąd nie publikowane fotografie pogrzebowe tworzą wystawę "To, co nie umiera, nie żyję", którą 6 kwietnia otwiera galeria Pix.house. "Archiwalne, nie tylko dlatego, że wykonane zostały przed albo zaraz po II wojnie, ale też dlatego, że dziś prawie nikt nie robi już zdjęć zmarłym ani żałobnikom" - tłumaczą twórcy niezwykłej prezentacji.

Czytaj artykuł

Jessica Backhaus w swoich fotografiach dostrzega to, co dla innych pozostaje niezauważalne. Wystawa "Pamięć" w Galerii Fotografii pf zaprezentuje prace artystki poświęcone niedostrzegalnemu urokowi codzienności.

Czytaj artykuł

Wszędzie go pełno. Sześć miejsc prezentacji, a w każdym zupełnie inny klimat, bogactwo wątków, barw, faz, dziedzin. Pół tysiąca prac wprawia w osłupienie. Malarstwo, grafika, scenograficzne dekoracje, sztandary. "Nie ma sztuki bez wyobraźni" - mówił i to wszystko wyjaśnia. "Bo co bez niej pozostaje? Konceptualizm, po prostu". O Jerzym Piotrowiczu pisze Monika Piotrowska.

Czytaj artykuł

Akwamanila z XII wieku, kunstkamera, tkaniny brokatowe, broń: obuchowa, sieczna, palna, azjatycka, europejska, zbroja samurajska, zegary, szafa gdańska, wazy do zup i mięs, wazy holenderskie, wazka do karczochów, różne typy solniczek, chińska porcelana, stroje z różnych epok, polskie meble z lat 50-60. XX wieku, dizajnerskie miseczki z 2016 roku... Sporo? A to i tak maleńki wycinek tego, co zobaczymy w Muzeum Sztuk Użytkowych, które po latach przerwy rusza w nowej formie i nowej przestrzeni Zamku Przemysła.

Czytaj artykuł

Kultura kontra natura? Diana Lelonek w projekcie "Zoe-Terapia (w procesie)" prezentowanym od 17 marca w galerii Rodriguez jednoznacznie wskazuje na swojego faworyta.

Czytaj artykuł

Z Markiem Wasilewskim - od początku marca dyrektorem Galerii Miejskiej w Poznaniu - o nowym Arsenale, roli współpracy i powiązaniu sztuki z rzeczywistością kulturową rozmawia Karolina Sikorska.

Czytaj artykuł

Mariusz Kruk prezentowaną w Arsenale wystawą "Pion" po raz kolejny pozytywnie zaskoczył. Porzucając bujną poetykę szalonych barw i otwartego dowcipu, pokazał prace zgrzebne, minimalistyczne i niemal monochromatyczne. W mojej opinii z całą pewnością jednak nie są to prace nudne.

Czytaj artykuł

Jeden fotografował Ukrainę ogarniętą wojną, drugi przyglądał się rosyjskiemu społeczeństwu, które władza stara się zjednoczyć wokół jednej idei... Na wystawę "Linia ognia" Jakuba Ochnio i Mariusza Foreckiego zaprasza galeria fotografii Pix.house. 

Czytaj artykuł

"Właściwie zawsze szłam za moją intuicją" - stwierdziła we wspomnieniach wychowana w Poznaniu Lotte Jacobi. "Mój styl jest stylem ludzi, których fotografuję" - kwitowała. A Germaine Krull, urodzona na Wildzie, wyrażała się jeszcze bardziej radykalnie: "Obiektyw jest okiem doskonalszym niż oko".

Czytaj artykuł
1 28 Strona 29 30 31 32