Kultura Poznań.pl

Sztuka

opublikowano:

Pozowana fotografia i realna tragedia

Najlepsze fotografie konkursu World Press Photo można oglądać od najbliższego piątku w CK Zamek. 

.
Burhan Ozbilici "Zamach w Turcji" - Zdjęcie Roku 2016

World Press Photo od 60 lat jest najważniejszym konkursem fotografii prasowej na świecie. Rokrocznie zwiedza ją blisko 4 mln ludzi z 45 krajów. - Podczas tegorocznej wystawy World Press Photo zobaczymy zdjęcia, które zachwyciły, ale także wstrząsnęły światem w 2016 roku. Fotografie sportowe pokazujące świat z perspektywy niewiarygodnych osiągnięć, obok zdjęć ludzi z najdalszych zakątków świata, a jednak niezwykle bliskich  - mówi Martyna Łokuciejewska, rzeczniczka prasowa CK Zamek.

W tym roku o miano najlepszych walczyło ponad 80 tys. zdjęć wykonanych przez ponad 5 tys. fotografów ze 125 krajów. Jury 60. edycji konkursu przyznało nagrody w 8 kategoriach, wyróżniając prace 41 twórców. To m.in. zdjęcie "Pot twórcą mistrzów", którego autorem jest Chińczyk Wang Tiejung, "Teraz mnie widzisz", które wykonał Bence Máté z Węgier, "Pałac w Capacabana" Petera Bauza z Niemiec, "Wyspa zbawienia" Francesco Comello z Włoch oraz "Kuba na skraju zmian", jaką dla "The New York Times" sportretował Tomas Munita z Chile.

Tytuł Zdjęcia Roku otrzymała z kolei fotografia wykonana przez Burhan'a Ozbilici z Turcji, reprezentującego The Associated Press. Jego "Zamach w Turcji" to kolejne zdjęcie w historii konkursu, o którego mocy zadecydował moment. Burhan Ozbilici miał do wykonania zapewne jedno z nudniejszych zleceń, ale wizyta w galerii sztuki w Ankarze zakończyła się dla zwiedzających w niespodziewany sposób - zastrzelono wówczas Andrey'a Karlova, rosyjskiego ambasadora w Turcji. - Nagrodzone zdjęcie jest przejmujące na wielu płaszczyznach. Wygląda, jak pozowana fotografia, podczas gdy uchwyciło moment, jak najbardziej realnej tragedii. Tłem dla przedstawionych zdarzeń jest galeria, do której teraz fotografia przecież powraca. Nie możemy również zapomnieć o całym kontekście politycznym  - opowiada Martyna Łokuciejewska. Jej zdaniem zdjęcie to zmusza do ponownego czy nieustannego myślenia o smutnych i dramatycznych wydarzeniach ostatnich lat.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Wystawa World Press Photo 2017
  • Sala Wystaw CK Zamek
  • czynna od 28.04 do 21.05
  • bilety: 14 zł (normalny), 10 zł (ulgowy)