Kultura Poznań.pl

Sztuka

opublikowano:

Obraz "na lewą stronę"

Galeria Artykwariat zamierza odkryć przed widzami to, co na co dzień jest ukryte na odwrociach obrazów.

.
Odwrocie obrazu Władysława Ślewińskiego "Żółte i czerwone róże w wazonie", 1912 r., olej na płótnie. fot. materiały Galerii Artykwariat

Na wystawie "Po drugiej stronie obrazu" pokazanych zostanie dziesięć prac. Będą to przede wszystkim obiekty ze zbioru Galerii Artykwariat, ale również "malutki Stanisławski na desce", czyli praca wypożyczona z Muzeum Mazowieckiego w Płocku oraz jeden z obrazów z kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Tym razem jednak nie tematyka czy styl obrazu są ważne, ale jego rewers i to, co się na nim znajduje: napisy, naklejki... Wszystko to, co pozwala na odkrycie jego historii czy tajemnic rynku sztuki. Swoją wiedzą z widzami podzielą się nie tylko historycy sztuki, ale też muzealnicy oraz kulturoznawcy. "Początkiem myślenia o wystawie były pytania rzadko zadawane przez odbiorców sztuki: o rodzaj drewna, wytrzymałość płótna, kształt gwoździ czy historię napisów na odwrociu. Te, jak i wiele innych pytań są zaproszeniem dla wszystkich - zaproszeniem do samodzielnego odwracania i pełnego odkrywania obrazów" - czytamy w przedmowie do katalogu wystawy.

Wystawie, którą oglądać można do końca czerwca towarzyszyć będą warsztaty dla dzieci i młodzieży "Dotknij, usłysz, smakuj obraz". Uczestnicy warsztatów, które poświęcone będę dawnych technikom rzemieślniczym, dowiedzą się jak zrobić obraz. Będą m.in. badać drewno, testować wytrzymałość płótna, łatać rozdarcia, ale również smakować i wąchać olej lniany. Podczas Nocy Muzeów 20 maja warsztaty odbywać się będą od g. 18 do 24.

Zaplanowano także wykłady dedykowane dorosłym. Dorota Żaglewska z Artykwariatu opowie o historii i pochodzeniu dzieł (25.05, g. 19), Mirosław Wachowiak z Zakładu Konserwacji i Restauracji Sztuki Nowoczesnej UMK w Toruniu wygłosi wykład o materii i technologii malarstwa (1.06, g. 18), a Katarzyna Męczyńska z poznańskiego Muzeum Narodowego opowie o konserwacji dzieł sztuki (8.06, g. 19).

Twórcy wystawy zapraszają też do udziału w akcji "Odwróć obraz". "Tutaj każdy może odkrywać to, co z tyłu obrazów - w domu czy ulubionej galerii, a owoce swoich poszukiwań publikować w internecie" - piszą o projekcie.

Wszystkie działania edukacyjne są bezpłatne. Na warsztaty i wykłady można zapisywać się mailowo lub telefonicznie. Więcej na www.artykwariat.pl

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "Po drugiej stronie obrazu"
  • Galeria Artykwariat (ul. Paderewskiego 8)
  • wystawa czynna od 11.05 do 30.06
  • oprowadzania po wystawie: 17 i 22.05, g. 18
  • oprowadzania po wystawie w ramach Nocy Muzeów: 20.05, g. 19 i 22