Kultura Poznań.pl

Teatr

Obalanie mitów
 

Obalanie mitów

Kantata "Carmina burana" Carla Orffa to jedno z tych dzieł, które przez swoją uniwersalność łączy pokolenia. Pieśni o tematyce biesiadnej i erotycznej staną się tłem dla spektaklu w wykonaniu zespołu Przestrzeń Działań Otwartych realizowanym przez osoby niepełnosprawne, który będzie można zobaczyć w czwartek w Sali Wielkiej CK Zamek.

czytaj więcej
Miasto poza czasem i przestrzenią
 

Miasto poza czasem i przestrzenią

Spektakle poruszające palące kwestie społeczne są obecnie dość częstym zjawiskiem w świecie teatralnym. Twórcy nieustannie podejmują próby poszukiwania języka odpowiedniego dla powagi inscenizowanych tematów. Teatr Biuro Podróży robi to od lat. Ich przedstawienie Złe miasto, wystawione w piątek na deskach Teatru Ósmego Dnia, jest komentarzem w sprawie wyzysku pracowniczego.

czytaj więcej
Tragifarsa zamiast hagiografii
 

Tragifarsa zamiast hagiografii

Biografii Freddie'ego Mercury'ego, którą na deski Teatru Fredry w Gnieźnie przenieśli Maria Spiss (tekst) i Piotr Sieklucki (reżyseria) daleko do hagiografii, w którą skręcił film "Bohemian Rhapsody" w reżyserii Bryana Singera. Obie realizacje łączy i ostatecznie ratuje niezniszczalna muzyka grupy Queen. To jednak zdecydowanie wciąż za mało...

czytaj więcej
Siedem dni Raczaka
 

Siedem dni Raczaka

Kto ma braki w znajomości twórczości teatralnej reżysera i dramaturga Lecha Raczaka, stoi przed niecodzienną szansą do ich nadrobienia. W środę 16 października rozpoczął się siedmiodniowy benefis artysty, podczas którego zaprezentowane zostaną jego cztery spektakle zrealizowane w ostatnich latach.

czytaj więcej
Jaka piękna tragedia!
 

Jaka piękna tragedia!

egnaj mi geście teatralny. Akcie mój ruchowo-werbalny. Dłużej ci nie wierzę, mówię całkiem szczerze" - śpiewają aktorzy z grupy Circus Ferus w "Ostatnim spektaklu". O czym jest to przedstawienie? O zmierzchu teatru offowego czy nowym początku wspaniałego, jeszcze gorszego świata? W tym drugim przypadku artyści mają na myśli ten ogólny, nie tylko teatralny świat.

czytaj więcej
Straszne rzeczy
 

Straszne rzeczy

Spektakl "Grimm" pozwala nam przenieść się w czasie do dzieciństwa, gdy dorośli czytali nam baśnie i opowiadali różne historie. To podróż wzruszająca, dziwnie wesoła, trochę też i przy tym gorzka, a nade wszystko melancholijna. Aktorzy z Teatru pod Fontanną po raz kolejny udowodnili, że potrafią na scenie dotrzeć głęboko do serc publiczności i coś w nich, choćby na chwilę, pozmieniać.

czytaj więcej
Historie światłem napisane
 

Historie światłem napisane

- Ważnym wątkiem w spektaklu jest pokazanie tych, którzy są zawsze w cieniu, a ich głos jest niesłyszalny. Oświetleniowcy to wyjątkowa grupa ludzi, pozostająca tuż za granicą światła scenicznego. Z tymi, z którymi zdarzyło mi się pracować, budowałam zawsze relację partnerską - mówi Weronika Fibich, reżyserka "Na Lightcie". Sobotni, gościnny spektakl Grupy Korpuskularnej LightOff z Ośrodka Teatralnego Kana jest jednym z wydarzeń obchodów 55-lecia Teatru Ósmego Dnia.

czytaj więcej
Atrybuty kobiecości
 

Atrybuty kobiecości

"CICHA! to symboliczna podróż przez życie kobiety od wczesnej młodości do śmierci" - zapowiadają twórcy spektaklu, który będzie miał premierę 11 października w Scenie Wspólnej.

czytaj więcej
Dobrze ze sobą skończyć
 

Dobrze ze sobą skończyć

- Zawsze było tak, że z teatru offowego nie do końca dało się utrzymać, ale teraz jest to wyjątkowo trudne - mówi Kuba Kapral z Circus Ferus. Grupa wystawia "Ostatni spektakl", mierząc się z narracjami schyłku nie tylko w swoim zespole, ale i typowym dla naszych czasów poczuciem końca, liczonego również jako katastrofa klimatyczna. Premiera w czwartek w Teatrze Ósmego Dnia.

czytaj więcej
Człowiek vs wirus
 

Człowiek vs wirus

W ramach cyklu Nowe Drogi Teatru Szymon Adamczak oraz Bill Mullaney zaprezentują w Pawilonie spektakl "An Ongoing Song", który porusza tematykę choroby i jej znaczenia w codziennym życiu, relacjach z innymi ludźmi oraz przede wszystkim - w budowaniu poczucia własnej wartości.

czytaj więcej
Do baśni dociera się w różny sposób
 

Do baśni dociera się w różny sposób

- Cudowność baśni wynika z tego, że ich nie wolno czytać, a trzeba je opowiadać - mówi Janusz Stolarski. Z grupą Teatru Pod Fontanną tej jesieni wystawia spektakl "Grimm", w którym sięga po mniej znane z baśni zebranych przez braci.

czytaj więcej
Koniec świata nas zbawi
 

Koniec świata nas zbawi

Będzie koniec świata. Zła wiadomość jest taka, że arka zabierze ze sobą tylko bogaczy, a dobra - że wreszcie skończy się kapitalizm. Spektakl "Dziewczynka z za/ przyszłość boli tylko raz" w reżyserii Mariusza Zaniewskiego, który miał w piątek premierę w Teatrze Nowym, podejmuje próbę analizy współczesności wobec proroctwa katastrofy ekologicznej.

czytaj więcej
#międzysłowami
 

#międzysłowami

Ze spektaklem "Chodź na słówko" duetu Malina Prześluga/Jerzy Moszkowicz jest trochę jak z kinowym hitem "Toy Story" - każda kolejna część jest lepsza od poprzedniej, a przynajmniej równie dobra. Zatem "zgredy" i "ziomale" - do teatru marsz! Tym bardziej, że twórcy zapowiadają definitywny koniec historii. #smutno

czytaj więcej
Debiuty i legendy
 

Debiuty i legendy

"Cztery i pół" premiery szykuje w nowym sezonie dla swoich widzów Teatr Polski. Pierwsza z nich to "28 dni" - opowieść o 28 dniach cyklu kobiecego - nie wystawiana dotąd poza Rosją głośna sztuka Olgi Szylajew. Premiera 8 listopada.

czytaj więcej
Szalone imaginarium
 

Szalone imaginarium

Pippin oszałamia rozmachem, zaskakuje różnorodnością środków i gatunków, splatających się w nim i kotłujących, wielością cytatów i żartami w duchu Latającego Cyrku Monty Pythona. Szczerze bawi i niebezpiecznie wciąga. Kolejny świetny spektakl na deskach Teatru Muzycznego! Jak oni to robią?

czytaj więcej
BLISCY NIEZNAJOMI. Za drzwiami
 

BLISCY NIEZNAJOMI. Za drzwiami

Aktorzy Pierwszego Teatru we Lwowie swoją sceniczną opowieść zakończyli po dwóch godzinach. Ale samej historii nie udało im się zatrzymać... "Piękne, piękne, piękne czasy" w reż. Rozy Sarkisian były punktem czwartkowego programu Festiwalu Bliscy Nieznajomi. 

czytaj więcej
W geście oporu
 

W geście oporu

Kondycja społeczeństwa po wojennej traumie, przemoc, nacjonalizm, patriarchat, korupcja i współczesne niewolnictwo to tematy dwunastej edycji festiwalu Bliscy Nieznajomi w Teatrze Polskim. W tym roku opatrzonego hasłem "Ukraina".

czytaj więcej
W każdym z nas siedzi Pippin
 

W każdym z nas siedzi Pippin

Musical Pippin Stephena Schwartza, który miał premierę na Broadwayu w 1972 roku, nigdy dotąd nie był wystawiany w Polsce. W Poznaniu - 7 września w Teatrze Muzycznym - pokazany zostanie po raz pierwszy. Reżyseruje Jerzy Jan Połoński.

czytaj więcej
Inteligentny i atrakcyjny
 

Inteligentny i atrakcyjny

Między 17 a 19 sierpnia w Poznaniu i Koziegłowach odbędzie się druga edycja Festiwalu Na Wolnym Powietrzu. Zaprasza Teatr Biuro Podróży. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny!

czytaj więcej
Jak magnes
 

Jak magnes

Krystyna Janda, Jan Peszek, Andrzej Seweryn - czy można wyobrazić sobie lepsze aktorskie trio na jednej scenie? Takie rzeczy tylko w sierpniu na dziedzińcu Urzędu Miasta.

czytaj więcej
Strona 1 2 35