Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Stara muzyka, nowe związki

Listopad w Poznaniu jest barokowy. Jeśli jakakolwiek inicjatywa artystyczna zechce to kiedyś zmienić, napotka duże trudności. Festiwal wpisał się w listę najważniejszych wydarzeń kulturalnych miasta tak trwale, że wyrwać mogłaby go tylko potężna wichura.

Na drugim końcu tęczy

Gejowski aktywista, który został żonatym kaznodzieją, głoszącym, że homoseksualizm jest grzechem? Pobożne życzenie polskiej prawicy? Nie, prawdziwy przypadek Michaela Glatze'a, opisany w filmowym debiucie Justina Kelly'ego. W kinach od 6 listopada. 

Kultura na weekend

W piątek można przebrać się za wampira i przemaszerować ulicami Poznania. W sobotę - odrobić teatralne, filmowe i wystawowe zaległości. A w niedzielę - pójść na spacer po poznańskich cmentarzach. Skrywają wiele historii. Takie są nasze propozycje na nadchodzący weekend.

Birch z zespołem i nową płytą

Świetnie znany w Poznaniu Peter J. Birch wydaje w tych dniach - nakładem niezależnych Gusstaff Records i Borówka Music - nowy krążek. Współtworzyli go młodzi poznańscy muzycy. Koncertowa premiera w naszym mieście już 3 listopada w Meskalinie!

Zapomnijcie o pszczółce!

To będzie koncert niemal dla wszystkich, bo zarówno dla tych, którzy zdążyli się już zachwycić wspólną płytą zespołu Mitch & Mitch i Zbigniewa Wodeckiego, jak też dla tych, którzy wciąż kojarzą wokalistę z niewyszukanymi ("Chałupy...") albo pochodzącymi z bajek ("Pszczółka Maja") piosenkami. 

Artysta-obserwator

Piotr Bukartyk jest nie tylko muzykiem, ale przede wszystkim poetą, który inteligentnie obserwuje świat i przesiewa go przez własną mądrość i niewybredne poczucie humoru, tworząc dobre piosenki na metry. I za to publiczność go kocha.

Chopin dla ciekawskich

Magia i atmosfera Konkursu Chopinowskiego przywiodły w poniedziałek do Auli UAM tłumy melomanów - tych ciekawych znakomitych solistów i tych, którzy na własne uszy chcieli przekonać się o słuszności werdyktu jury. Obaj wirtuozi: wyróżniony Georgijs Osokins i zdobywca drugiej nagrody, Charles Richard Hamelin, wystąpili z Orkiestrą Polskiego Radia Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal i Anny Duczmal-Mróz.

Notatnik kobiet

W galerii Art Stations 4 listopada otwarta zostanie wystawa "Izabella Gustowska. Nowy Jork i dziewczyna".

Hrabal pod specjalnym nadzorem

Bohumił Hrabal jest jednym z nielicznych pisarzy, których zarówno dobrze się czyta jak i ogląda. O fenomenie artysty i realizacjach jego dzieł, po pokazie filmu "Skowronki na uwięzi" opowie w czwartek w Zamku, Maciej Robert. Spotkanie to zainauguruje nowy cykl - "Adaptacje. Literatura i Kino.". 

Zaśpiewaj w "Trojankach"

Teatr Polski poszukuje wokalistek do spektaklu "Trojanki. Lament" wg Eurypidesa w reżyserii Kamili Michalak. Premiera planowana jest na luty 2016. A casting - 22 listopada.

Trzy Platynowe Koziołki

Zofia Ołdak, Jerzy Armata i Paul Driessen to tegoroczni laureaci Platynowych Koziołków - jednej z nagród festiwalu Ale Kino!. Wielkie święto kino dla  młodego widza rozpocznie się 29 listopada.

Mumia, ale jakby żywa

"Fotografia - orzekł znany teoretyk filmu André Bazin - nie tworzy, jak sztuka, wieczności; balsamuje tylko czas, ratując go przed samozniszczeniem". Fotografia mumią czasu?! Cóż za nieporozumienie.

Odkryj w sobie wampira

Maraton filmów o wampirach, upiorne przebrania i makijaże oraz pochód ulicami Poznania w towarzystwie szczudlarza i połykaczy ognia. To propozycja trzech kin studyjnych na piątkowy wieczór Halloween.

Powrót szapoklaka

Po blisko ośmiu latach przerwy, wypatrywana i wyczekiwana przez fanów, Pidżama Porno zgrała znów koncert w Poznaniu. W wypełnionej po brzegi Sali Ziemi zaprezentowała w niedzielny wieczór znakomitą formę i świetne brzmienie.

Bieguny tańca

"Serenada" - rekonstrukcja choreografii George'a Balanchine'a oraz "Infolia" według pomysłu Jacka Przybyłowicza wypełniły pierwszy w tym sezonie wieczór premierowy na Scenie pod Pegazem.

Rapsodia z tragedią i wielkimi brawami

Po piątkowym koncercie w Filharmonii Poznańskiej zadałam sobie dwa pytania - dlaczego koncerty w tej instytucji są tak nierówne oraz dlaczego poznańska publiczność nagradza tak samo entuzjastycznie wszystkie wykonania: te wielkie oraz te bardzo przeciętne. 

NOSTALGIA. Powietrze, światło, sens

Dźwięk jest nikły i lekki. Pojawia się w czystym, świetlistym powietrzu i przez krótką chwilę sam staje się powietrzem - przezroczysty i dyskretny wypełnia przestrzeń tak szczelnie, że nie istnieje nic poza nim. Potem znika. A cisza po nim znaczy inaczej niż cisza przed nim.

1 409 Strona 410 411 412 413