Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Rap nie do odwołania

Po prawie dziesięcioletniej przerwie warszawski raper Tede zagra w naszym mieście. Dla poznańskich fanów to będzie wielkie wydarzenie. Tym bardziej, że z nieznanych bliżej powodów każda wcześniejsza próba zorganizowania jego koncertu kończyła się fiaskiem.

Wolność trupami się mierzy

O "Labiryncie" Ołeksandra Witra opowiada Andrzej Szczytko, reżyser. Prapremiera spektaklu odbędzie się w ramach Festiwalu Kultury Ukraińska Wiosna - 23 maja w Zamku.

Niecodzienna okazja, niecodzienne emocje

- Chcemy wyjść ponad niepełnosprawność, pokazać ludzi, którzy w świecie uczuć często są naszymi przewodnikami - wyjaśniają organizatorzy Festiwalu Filmów nieCodziennych. Druga odsłona przeglądu - już w najbliższy piątek.

W menu: kaszana

Taka okazja nie zdarza się codziennie: 25 piosenek Piotra Bukartyka w oprawie reżyserskiej Jerzego Satanowskiego. "Kaszana zdalnie sterowana" Teatru Atelier - 13 maja gościnnie w Teatrze Nowym.

Dziewczyny szamana

Zwariowany folk CocoRosie zabrzmi w Eskulapie już w najbliższą środę. Siostry Casady zaprezentują swoją najnowszą płytę "Heartache city" - najbardziej piosenkową w całej dyskografii Sierry i Bianki.

A to Polska właśnie

Od "Wesela" Tymon & The Transistors minęło już kilkanaście lat, ale ich związek nadal trwa. Muzycy wystąpią w najbliższą środę w klubie 9 stóp.

Na krawędzi jawy i snu

W najbliższą środę w klubie Meskalina wystąpi amerykański duet Arms and Sleepers. Max Lewis and Mirza Ramic zaprezentują utwory z całej dyskografii z okazji dziesięciolecia swojej nadzwyczaj eksperymentalnej działalności.

Jerzy Sosnowski w Teatrze Polskim

W cyklu "Boskie narracje. O wierze, religii i bogach rozmowy z pisarzami" w najbliższy wtorek Przemysław Czapliński będzie rozmawiał z Jerzym Sosnowskim - pisarzem, dziennikarzem, tłumaczem, z wykształcenia historykiem literatury.

Biały kruk, szary gołąb

Jeszcze cieplutki, prosto z drukarni... Jeszcze cieplutki, niczym bułeczki, prosto z piekarni, za którą gołąb Janusz spędzał urlop. Trochę jednak podniszczony, jakby ptaki po nim skakały. Dobrze, że jest. "Dziób w dziób. Szkicownik scenografa" Maliny Prześlugi i Roberta Romanowicza.

Prawo, gitara i pięść

Dwaj gitarzyści jazzowi, Marek Napiórkowski i Artur Lesicki, sięgnęli po muzyczne motywy z filmowych klasyków, jak "Lalka" czy "Prawo i pięść" ze słynną balladą autorstwa Krzysztofa Komedy. Powstała z tego płyta "Celuloid". Najnowszy materiał artyści zaprezentują 8 maja w klubie Blue Note.

Kultura na weekend

Kto nie korzysta z uroków przedłużonej majówki za miastem, niech nie żałuje. Weekend spędzony w Poznaniu kryje w sobie wiele atrakcji.

Poznański Maj '46

"Wszystko wskazuje jasno i logicznie na to, że ktoś tu inspirował, organizował, ustawiał, malował transparenty, podsycał nastroje (...). I dlatego należy w tej sprawie oddzielić podniecony tłum poczciwców i rozgorączkowanych naiwniaków od świadomego ośrodka dywersji i jej inspiratorów".

600 roślin w 6 tomach

Biblioteka Raczyńskich od dziesięciu lat prezentuje szerokiej publiczności arcydzieła kultury i skarby piśmiennicze. 10 maja podczas jubileuszowego XX Spotkania z Arcydziełem w gmachu przy placu Wolności zostanie zaprezentowany "Zielnik" Elizabeth Blackwell.

Free znaczy wolny

Purusha to w hinduizmie pierwszy człowiek, z którego tysiącgłowego ciała miała powstać ludzkość. Taką nazwę przyjął też warszawski zespół, grający free-jazz. Już w najbliższą sobotę Purusha wystąpi przed poznańską publicznością.

Oni powiedzieli "tak"

Wesele. Pisał o nim Wyspiański, kręcił je Smarzowski. Wszyscy pamiętamy "Cztery wesela i pogrzeb" Mike'a Newella, tak jak kultowy teledysk Guns N' Roses do "November rain". Ceremonia zaślubin inspiruje artystów, bo w końcu to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Jednak przyjęcie sakramentu małżeństwa w Polsce, a ślub w innej części Europy to często dwie zupełnie różne sprawy. Przekonuje o tym "They said yes" - najnowsza wystawa w Pix.House.

Książki jak drzwi - 15. Kieszeń Vincenta

 - Główną bohaterką naszych dorocznych warsztatów będzie książka artystyczna: do czytania, oglądania, dotykania, słuchania... Do odkrywania dzięki niej nowych fantastycznych światów, ale też do poznawania tego świata, który mamy na wyciągnięcie ręki - wyjaśnia Tadeusz Wieczorek, kurator projektu Kieszeń Vincenta.

W poszukiwaniu bezpiecznego świata

- O co w tym wszystkim tak naprawdę chodzi? Byśmy poczuli się ludźmi. My i oni - mówi Janusz Stolarski, reżyser pierwszej poznańskiej premiery w ramach projektu Teatr Powszechny.

1 380 Strona 381 382 383 384