Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

"Jesus Christ Superstar" bez nadęcia i patosu

Obchody 1050. rocznicy chrztu Polski zwieńczył musical "Jesus Christ Superstar" na stadionie miejskim. To ogromne przedsięwzięcie było wyzwaniem zarówno artystycznym, jak i organizacyjnym. Teatr Muzyczny w Poznaniu, który zrealizował to ogromne widowisko - zasługuje na uznanie.

Jazz ze świata i z Poznania

James Blood Ulmer ma ponad 76 lat, Chico Freeman ledwie o dekadę mniej. I to ci dwaj "starsi panowie" byli niewątpliwie podczas Ery Jazzu, między czwartkiem a sobotą, najbardziej fascynującymi osobowościami. A grana przez nich muzyka zachwycała. 

60 lat legendy

Piwnica pod Baranami jest tak krakowska jak Lajkonik i Smok Wawelski. Jednak twórczość, która tam powstała jest równie uniwersalna dla Polaków jak piosenki Agnieszki Osieckiej i wiersze Jonasza Kofty. 20 kwietnia w Auli UAM usłyszymy koncert uświetniający 60-lecie tej kultowej formacji artystów.

Z rolą jak z zupą

Rozmowa z Anią Mierzwą i Łukaszem Chrzuszczem, odtwórcami głównych ról w spektaklu "Nina i Paul". Premiera - 23 kwietnia w Scenie Wspólnej

Huśtawka: nowy symbol wolności

Podobno "Seesaw" to "podróż przez noc, w której porządku nie dyktuje logika". Kolejny spektakl z cyklu "Teatr Powszechny" zaprezentowany zostanie 19 kwietnia w Zamku.  

Metafory wojny

Teatr Polski zaprasza do udziału w nowej odsłonie konkursu dramaturgicznego Metafory Rzeczywistości. Temat: "Wojna. Be war/or not to be". 

Kultura na weekend

Kulminacja obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski i związane z nią wydarzenia na stadionie miejskim i w kilku innych punktach Poznania to nie jedyna propozycja na nadchodzący weekend w mieście. 

Technopiosenki

Moderat tworzą Modeselektor i Apparat, czyli Gernot Bronsert i Sebastian Szary oraz Sascha Ring. Kolektyw wywodzi się z berlińskiej sceny klubowego udergroundu lat 90. Głośno zapowiadany koncert zespołu - część trasy promującej nowy longplay grupy - już 21 kwietnia na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Kuba barbarzyńca

Po seansie "Baby Bump" jednego jestem pewna - Kuba Czekaj, reżyser, okazał się "barbarzyńcą" polskiego kina.

Za dużo murów, za mało mostów

Sztuka "Dziób w dziób" Maliny Prześlugi doczekała się trzeciej realizacji scenicznej w Polsce. Reżyserem premierowego spektaklu w Teatrze Animacji jest Ireneusz Maciejewski.

Niespieszne pajęczyny dźwięków

Get The Blessing, jazz-rockowa formacja czterech doświadczonych brytyjskich instrumentalistów, rozpoczęła w środę tegoroczną Erę Jazzu - w tym roku zatytułowaną Aquanet Jazz Festival. Koncerty potrwają do poniedziałku.

Liczy się tylko muzyka

Ta historia zaczyna się pięć lat temu od przypadkowego spotkania na jednym z warszawskich koncertów. Od tamtej podążają obok siebie muzyczną ścieżką, uzupełniając się wzajemnie pod względem muzycznych wyborów i osobistej wrażliwości. Ich ostatnia płyta Smolik / Kev Fox została przyjęta znakomicie. W niedzielę pochodzący z niej materiał usłyszymy w klubie Blue Note.

Gross o trudnej (nie)pamięci

W swoich książkach porusza kwestie drażliwe i sięga do wydarzeń, o których wolelibyśmy nie pamiętać. Jan Tomasz Gross spotka się z czytelnikami 17 kwietnia w Teatrze Ósmego Dnia.

Podpisane: Józef Czapski

Rysunki, szkice, ale przede wszystkim listy wybitnego twórcy będzie można zobaczyć na wystawie otwieranej 15 kwietnia w Nowej Gazowni. 

Czy Polska już czyta?

Na pewno czytają kraje skandynawskie. Wyniki czytelnictwa w Polsce nadal są bardzo niskie. Istnieje jednak szereg rozwiązań, które można wprowadzić wzorem krajów Europy północnej. O tym, jak to zostało zrobione w Szwecji, Danii i gdzie względem nich sytuuje się Polska, dyskutowano podczas spotkania "Szwecja czyta. Polska czyta" w CK Zamek.

Czy chemia może być romantyczna?

Co roku ma tu miejsce około 700 wydarzeń, w których bierze udział blisko 30 tys. osób, a 1,5 tys. jest w nie zaangażowanych. Ale podczas Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki liczą się nie tylko liczby. Najważniejszy jest bezpośredni kontakt z nauką i pokazanie, jak bardzo wpływa ona na nasze codzienne życie.

Nieświęty Mieszko, dobra Dobrawa i Jordan z Chorwacji

W badaniu początków polskiej państwowości są sprawy pewne, jednak znaków zapytania jest dużo więcej. Praktycznie każdy badacz tamtego czasu ma swoją hipotezę czy pogląd na wiele z kluczowych spraw. Części sporów nie da się rozstrzygnąć, chyba że pojawią się jakieś nowe odkrycia. Zebraliśmy, naszym zdaniem, ważniejsze i ciekawsze informacje o historii sprzed 1050 lat. To oczywiście tylko namiastka wiedzy o czasach, kiedy nasze państwo wkroczyło na karty historii Europy.

Kocur w Białym Mieście

Organizatorzy LGBT Film Festival postawili sobie za cel promowanie kultury LGBT w Polsce i corocznie wywiązują się z zadania wyśmienicie. W piątek w kinie Muza rusza siódma odsłona wydarzenia - jak zwykle będą emocje, romanse, BDSM, miłości i wzruszenia.

Na zgliszczach cywilizacji

"Król Lear" Williama Szekspira dla Jędrzeja Piaskowskiego stał się inspiracją do refleksji nad stanem współczesnej Europy.

Test na prawdziwego Polaka

Od niedzieli w Poznaniu trwa Inwazja Barbarzyńców. Tegoroczne spotkanie z "innym" rozpoczęliśmy od występu kabaretu Barbarzyńcy PL. 

1 381 Strona 382 383 384 385