W lipcowe wieczory do Zamku powrócą Obrazy Wrażliwe, czyli cykl projekcji filmowych oraz towarzyszących im rozmów i debat. W programie m.in. 120 uderzeń serca i Sala samobójców. Hejter.
W lipcowe wieczory do Zamku powrócą Obrazy Wrażliwe, czyli cykl projekcji filmowych oraz towarzyszących im rozmów i debat. W programie m.in. 120 uderzeń serca i Sala samobójców. Hejter.
Można poznawać kulturę innych krajów czytając wnikliwe, dokumentujące codzienność reportaże, ale można też, od czasu do czasu, pochłonąć w jeden wieczór książkę taką jak Mała księga dawnych Islandczyków, bo to lektura mądra, przenikliwa i atrakcyjna wizualnie zarazem.
Dom Bretanii z powodu pandemii koronawirusa był zmuszony odwołać XXX Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii. Wraz z łagodzeniem obostrzeń w czerwcu udało się jednak otworzyć wystawę Kochane gęby Coralie Salaün, która miała być częścią tegorocznego programu Francja Kobiet.
Uwaga! Poszukiwani pracownicy poznańskiej branży gastronomicznej! Poznańskie Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury w tym roku postanowiło wsłuchać się w historię miasta i opowiedzieć o wspomnieniach związanych z nim grup zawodowych. W ramach projektu Poznańskie Rewiry zostanie zrealizowany film dokumentalny opowiadający o ludziach i miejscach związanych z kultowymi - działającymi bądź nie - punktami gastronomii Poznania (jak chociażby W-Z, Smakosz, Adria).
- Studia z historii sztuki nauczyły mnie przede wszystkim "patrzeć" oraz rozumieć to, na co się spogląda. Takie umiejętności otwierają nowe możliwości, zaczynasz baczniej przyglądać się detalom kamienic, postumentom pomników, kubaturze budynków, co wcześniej umykało - mówi Arkadiusz Krawczyk*, literaturoznawca i historyka sztuki, z okazji Światowego Dnia Architektury.
9 koncertów, na które wstęp jest wolny. Odnajdą się na nich fani jazzu, popu, bluesa, tanga, piosenki poetyckiej i wielu innych. W każdą niedzielę lipca i sierpnia Towarzystwo Przyjaciół Sołacza zaprasza, by w malowniczym miejscu poczuć prawdziwą wolność lata - tę muzyczną.
Bycie jego przyjaciółmi - to musiało być wspaniałe uczucie, bo do rodziny i znajomych wysyłał humorystyczne, kolażowe pocztówki. Zbliżały się urodziny, a może już za chwilę miała być Wielkanoc? Mogli liczyć na to, że o nich pamięta i właśnie szykuje im wyjątkową kartkę. Od 1 lipca w Galerii Jerzego Piotrowicza Pod Koroną można zwiedzać wystawę satyrycznych pocztówek zmarłego w ubiegłym roku Jakuba Malukowa Daneckiego.
Miasto Poznań nagrodziło autorów najlepszych inicjatyw, które prezentowały poznańską kulturę w sieci przez pierwsze trzy miesiące pandemii. Ze 165 inicjatyw zgłoszonych do konkursu Kultura na wynos kapituła konkursowa uhonorowała aż 25, przyznając dwie nagrody główne (po 5 tys. złotych) oraz 23 wyróżnienia od 1 do 3 tys. złotych.
Pokazem filmowego hitu z 2018 roku - Green Book - Stary Browar rozpoczyna w środę 1 lipca cykl plenerowych seansów w parku. - Nie zabraknie mocnych wrażeń, zbuntowanych bohaterów, szybkich samochodów, rocka i kinowych podróży przez Stany Zjednoczone - zachęcają organizatorzy. W ramach Lata w Parku Starego Browaru można także dołączyć do treningów sportowych i zwiedzania z przewodnikiem. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.
Kiedy już przyzwyczailiśmy się do tego, jak wiele nam nie wolno - organizatorzy koncertów nieśmiało zaczynają zapowiadać swoje wydarzenia. Pora roku sprzyja działaniom mimo ograniczeń i wszystko wskazuje na to, że tegoroczne lato nie będzie mocno różnić się od poprzednich. Królować będzie plener. Na początek - w Ogrodzie na Szelągu.
- Może wystawa nie jest wielka, ale będzie co oglądać: począwszy od zestawu do gry w krokieta (nie mylić z krykietem) z samego końca XIX wieku, poprzez kostium z czasów I wojny światowej, piękną koronkową suknię z lat 50., papierową suknię z końca lat 60., aż po nowoczesną suknię Isseya Miyake z 2000 roku - wylicza Piotr Szaradowski. Jego Alfabet mody udostępniony zostanie zwiedzającym 4 lipca w Muzeum Historii Ubioru.
- Sztukę Pisania utworzyliśmy dla osób, które myślą o pracy z językiem, o pisaniu zarówno literackim, jak i użytkowym, ale i dla tych, którzy marzą o zanurzeniu się w humanistyce, w wielkim, nieskrępowanym czytaniu - mówi prof. Piotr Śliwiński*, który wraz z prof. Marcinem Jaworskim i dr Krzysztofem Hoffmannem wykreował na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza nowy kierunek studiów II stopnia. Zajęcia ruszają 1 października.
Na lipcowy program Demostacji w KontenerART składa się pięć koncertów młodych zespołów uprawiających różne gatunki muzyczne - od ekopopu, przez elektronikę, rock i tekno, po bluesa.
Skrzypcowe tryle z muzycznego arcydzieła zamieniają się w narzędzie psychicznych tortur dla młodego adepta. Każda kolejna lekcja, każdy źle zagrany pasaż powodują narastanie sytuacji passiv-agressiv między uczniem i nauczycielką - o filmie Przesłuchanie pisze Przemysław Toboła.
1 lipca startuje z przytupem OFF/ON_line Festiwal, który potrwa aż do sierpnia i będzie obfitował w wydarzenia dostępne tylko w internecie, za to z każdego miejsca na świecie.
W poniedziałek, 29 czerwca Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wybrał swojego nowego rektora na kadencję 2020-2024. Została nim profesor Bogumiła Kaniewska - polonistka i literaturoznawczyni, członek kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej.
Realizowany przez Teatr Nowy spektakl Krzycz. Byle ciszej w reżyserii Anety Groszyńskiej opisuje zdarzenia z poznańskiego podwórka. Cofając się do czasów PRL-u, twórcy przedstawienia przypominają postać poety Wojciecha Bąka, który swoim sprzeciwem wobec władzy, zamieszał w środowisku poznańskich literatów.
- Nauczyłam się na pewno tego, że moi rozmówcy to wspaniali ludzie, z pogodnym usposobieniem, którzy kochają swoją pracę i teatr. I oczywiście bardzo tęsknią za powrotem do normalności, choć przede wszystkim tęsknią za ludźmi - mówi Paulina Andrzejewska-Damięcka*, choreografka i zastępczyni dyrektora ds. artystycznych Teatru Muzycznego w Poznaniu.
Edward Gierek do końca życia wstydził się, że w czerwcu 1956 roku w Poznaniu musiał ukryć się przed zbuntowaną "klasą robotniczą" w szafie.
Od niedzieli 28 czerwca aż do czwartku 2 lipca odbywać będą się obchody patronów Poznania św. Piotra i Pawła - opus 25. Grupa Teatralna Asocjacja 2006 zapowiada wystawy oraz występy teatralne. W tym roku organizatorzy zapraszają na Śródkę oraz na Plac Wolności.