Moda od A do Z

Piotr Szaradowski jest częścią School of Form na SWPS, prowadził też autorskie cykle otwartych wykładów na temat historii mody francuskiej (ze szczególnym uwzględnieniem XX wieku) w poznańskim Domu Bretanii. Był autorem wystawy Elegancja-Francja, którą kilka lat temu można było oglądać w CK Zamek. W 2016 roku wydał z kolei książkę, w której opisał zjawisko w modzie europejskiej jakim jest "haute couture", czyli "wielkie krawiectwo". Nie był to jednak, co sam zaznacza, pretekst do stworzenia zapowiadanej w Muzeum Historii Ubioru wystawy. Bo Alfabet mody porusza też inne wątki. - Wystawa prezentuje różne zagadnienia związane z kobiecą modą i ubiorem. Z jednej strony porusza kwestie osadzone mocno w społecznych przemianach, jak np. emancypacja, z drugiej zwraca uwagę bardziej na sam ubiór, wzór na tkaninie i surowiec z jakiego jest on wykonany - tłumaczy Szaradowski.
Na ekspozycję składać się będą przede wszystkim ubiory, tj. suknie i kostiumy, ale znajdą się też dodatki. - Będzie to kilka par butów, torebki i kapelusz - wylicza jej autor. Obiekty pochodzą głównie z paryskich domów mody, takich jak Dior, Balmain, Givenchy czy Patou. W zapowiedzi wystawy czytamy jednak, że nie tylko znane marki definiują modę, bo jest ona "wielowymiarowym zjawiskiem społecznym dotyczącym nas wszystkich". A produkcja odzieży jest jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu na świecie.
Alfabet mody Szaradowskiego to dwadzieścia dwa hasła, które mają być jak "żywy słownik". - Przy literze znajdujemy hasło, np. "m" jak mini, "g" jak geometryczne wzory i "p" jak papierowe suknie. Hasła są tak pomyślane, by - jak wspomniałem - poruszać zagadnienia z różnego zakresu. Nie chciałem też, żeby litery odnosiły się nazwisk projektantów, bo to mogłoby być męczące. A tak zwiedzający po obejrzeniu wystawy zaczyna myśleć sobie, ileż to aspektów związanych jest ubiorem... I o to chodzi - wyjaśnia dalej autor i zachęca do obejrzenia wszystkich elementów, bo nie codziennie nadarza się okazja, by zobaczyć takie zbiory. - Opisy wystawy są też przetłumaczone na język migowy, co daje nam możliwość dotarcia do kolejnej grupy odbiorców, często pomijanej - dodaje.
Monika Nawrocka-Leśnik
- wystawa Alfabet mody Piotra Szaradowskiego
- wernisaż: 4.07, g. 11
- zwiedzanie: 4, 5, 11, 12, 18, 19, 25 i 26. 07 (wejście co 30 minut od g. 11 do 15.30)
- Muzeum Historii Ubioru
- bilety: 12 zł
- uwaga! wystawa dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością słuchu
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020