Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Poznańskie Rewiry

Uwaga! Poszukiwani pracownicy poznańskiej branży gastronomicznej! Poznańskie Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury w tym roku postanowiło wsłuchać się w historię miasta i opowiedzieć o wspomnieniach związanych z nim grup zawodowych. W ramach projektu Poznańskie Rewiry zostanie zrealizowany film dokumentalny opowiadający o ludziach i miejscach związanych z kultowymi - działającymi bądź nie - punktami gastronomii Poznania (jak chociażby W-Z, Smakosz, Adria).

, - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Historia Romana Boryczko z filmu Zaklęte Rewiry Janusza Majewskiego pokazuje z jak wieloma uwarunkowaniami wiąże się kariera w gastronomii. Jest także obrazem barwnego świata towarzyskich spotkań w restauracjach. W projekcie OFF Opera 2020 będzie pretekstem do przyjrzenia się rewirom serca Wielkopolski - wyjątkowym historiom poznańskich barmanów i kelnerek.

- Chcemy dowiedzieć się jak wyglądały ostatnie dekady z perspektywy branży gastronomicznej. Jakich gości pracownicy wspominają najchętniej? Jakie miejsca w Poznaniu uznawano za najbardziej kultowe? Odpowiedzi szukać będziemy podczas spotkań z lokalnymi pracownikami i pracownicami branży gastronomicznej - mówi kurator projektu Marcin Kluczykowski.

Efektami warsztatowych działań będą: krótkometrażowy film dokumentalny, przedstawiający kultowe poznańskie knajpy oraz sylwetki ich byłych kelnerów i barmanów oraz wystawa fotograficzna dokumentująca wizerunki pracowników miejsc wciąż funkcjonujących lub upadłych z przyczyny tegorocznej pandemii.

- Zapraszamy do kontaktu wszystkich seniorów i seniorki pracujących przez lata w poznańskiej branży gastronomicznej - kelnerów, barmanki, kucharzy. Wiek nie gra roli. Najważniejsze są Państwa wspomnienia z zapleczy poznańskich kawiarni, barów, restauracji - zachęcają kuratorzy projektu: Marcin Kluczykowski i Karolina Brzezicka.

Pierwszym etapem projektu będą rozmowy telefoniczne z seniorami, które pomogą twórcom w zaadaptowaniu ich historii. Kolejnym etapem będzie spotkanie się na żywo w miejscu, w którym bohaterowie niegdyś pracowali, i sfilmowanie ich wspomnień. Plany filmowe będą krótkie i bardzo kameralne - pojawi się na nich maksymalnie 5 osób, zachowane zostaną wszelkie środki bezpieczeństwa związane z pandemią. Organizatorzy i twórcy zakładają bardzo dużą uważność w kwestii bezpieczeństwa, aby uczestnicy czuli się komfortowo i bezpiecznie. Zdjęcia do filmu odbędą się na przełomie lipca i sierpnia w Poznaniu.

Zgłoszenia można przesyłać na adres mailowy: poznanskierewiry@gmail.com lub pod numerem telefonu: 667 707 325 do 10 lipca 2020. Start: 31 lipca.

oprac. as