Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Zakorzeniona u siebie

Brama Poznania zaprasza na majówkę wszystkich, którzy czują się w Poznaniu u siebie albo chcą się tak tu poczuć. Niech przyjdą do Bramy, która świętuje pięciolecie swojego istnienia.

. - grafika artykułu
fot. Łukasz Gdak/CTK Trakt

- Staramy się, aby każdego roku nasza majówka miała jakiś motyw przewodni. W tym roku, na pięciolecie, uznaliśmy, że ciekawie będzie zaprosić na naszą imprezę nie tylko osoby polskojęzyczne, więc zapraszamy nowych poznaniaków i poznanianki z innych krajów, którzy przyjeżdżają do nas i postanawiają zostać na dłużej - mówi Anna Gruszka z Centrum Turystyki Kulturowej "Trakt", operatora Bramy Poznania. Dla organizatorek inspiracją do takiej tematyki jest wielokulturowa i wieloetniczna przeszłość Poznania.

O tym, jak będzie wyglądała ta wielokulturowa impreza, opowiada Natalia Szenrok-Brożyńska z "Traktu": - Przewidzieliśmy atrakcje wykorzystujące inne formy komunikacji niż tylko językowe, w których wszyscy będą mogli wziąć udział - tłumaczy. Jednak aby komunikację jeszcze ułatwić, wydarzenia będą dostępne nie tylko w języku polskim, ale także angielskim i rosyjskim. Obcokrajowcy sami wiele wydarzeń także poprowadzą, co będzie możliwe dzięki współpracy z Migrant Info Point - partnerem wydarzenia.

Główne atrakcje przewidziano na 1 i 3 maja. W te dni wydarzenia odbędą się w amfiteatrze oraz wokół Bramy Poznania. Zaplanowano także specjalne oprowadzania po Trakcie Królewsko-Cesarskim. Wśród atrakcji wymienić można strefę kulinarną z kuchnią z różnych krajów, giełdę płytową, akcję włóczkową czy gimnastykę słowiańską dla kobiet. Wewnątrz  obiektu zaplanowano pokaz filmu Cyganka Aza z 1926 roku z muzyką na żywo w wykonaniu Waldemara Rychłego i przyjaciół. Wydarzeniem specjalnym będzie zaś występ Polek i Francuzów zajmujących się muzyką tradycyjną, którzy stworzyli projekt łączący wspólne cechy muzyki ludowej obu krajów. Ponadto w programie przewidziano warsztaty pokojowe oparte na tekstach literackich, w ramach których powstanie kapsuła pokoju z przesłaniem dla przyszłych pokoleń. Organizatorzy zapraszają także na zajęcia antydyskryminacyjne dla kobiet. Nie zabraknie również wydarzeń dla rodzin z dziećmi. W programie m.in. spektakl z opowieściami o Bliskim Wschodzie grupy Mozaika, który ma zapoznawać dzieci z kulturą Persji. 2 maja będzie można zwiedzać ekspozycję stałą Bramy. Ci, którym taki program nie wystarczy, 4 i 5 maja będą mogli skorzystać ze spływów kajakowych wokół Wyspy Katedralnej oraz z akcji "Poznań za pół ceny".

Majówka to nie koniec obchodów pięciolecia Bramy, te potrwają do wrześniowego Weekendu z Historią. Z obchodami wiązać będzie się także wakacyjny cykl Rzeka żywa. - Wiemy, że dużo zawdzięczamy naszym odbiorcom. Dzięki nim czujemy się rodzinni, dostępni i zakorzenieni u siebie. Doświadczenie, które przez ten czas zdobyliśmy, utwierdziło nas w przekonaniu, że naszą misją jest opowiadać o dziedzictwie w sposób pełny - mówi Natalia Szenrok-Brożyńska. - Czujemy się ekspertami i praktykami w obszarze interpretacji dziedzictwa - dodaje. Na jubileusz zaplanowana została premiera pierwszego polskiego wydania książki Freemana Tildena Interpretacja dziedzictwa.

Jan Gładysiak

  • Majówka z Bramą Poznania
  • 1 i 3.05
  • 2.05 - zwiedzanie ekspozycji
  • 4 i 5.05 - spływy kajakowe
  • więcej: www.bramapoznania.pl

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019