Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Z miłości do słowa

- Festiwal dobrego słowa zrodził się z miłości do słowa, z miłości do literatury, do naszego ojczystego języka - mówiła Natalia Chromińska, prezes Zarządu Fundacji Dobrostan w zapowiedzi tegorocznej edycji Festiwalu Dobrego Słowa. Start już 12 października.

. - grafika artykułu
Wiersz Zbigniewa Herberta na jednej ze ścian poznańskich kamienic, fot. Malta Festival Poznań

Fundacja Dobrostan powstała w 2018 roku. Jej twórcy opisują ją jako przestrzeń, w której "centrum działań jest Człowiek i wspieranie jego dążenia do integralnego rozwoju". Misją fundacji jest troska o psychiczny dobrostan oraz rozwój, dlatego wspiera różne inicjatywy kulturalne i społeczne, które mogą w tym pomóc. Twórcy projektu starają się być otwarci ma potrzeby osób z niepełnosprawnościami oraz reagować na wykluczenia. Promują integrację międzypokoleniową, dlatego w programie Festiwalu Dobrego Słowa można odnaleźć zarówno wydarzenia odpowiednie dla najmłodszych, jak i takie, na których odnajdą się zarówno młodsi, jak i starsi odbiorcy.

Cel? Popularyzacja poprawności językowej bez dosadnego dydaktyzmu. Twórcy programu wierzą, że edukacja w tym zakresie może być przekazywana w sposób interesujący. Za przyczynę językowej niechlujności uznają szybki, niedbały styl życia, który sprzyja utracie umiejętności językowych oraz wrażliwości na piękno słowa.

Podczas zeszłorocznej edycji organizatorzy przygotowali dwa spotkania z prof. Michałem Rusinkiem - literaturoznawcą, pisarzem, tłumaczem oraz wykładowcą akademickim Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pierwsze - Sztuka mówienia, czyli o regionalizmach i zapożyczeniach na wesoło adresowane było do uczniów klas I-III, z kolei starsi uczniowie z klas IV-VI wzięli udział w warsztacie o nazwie Sztuka mówienia, czyli co to jest retoryka?.

W tym roku organizatorzy postawili na promocję lokalnych powiązań z poezją. Zaplanowano rejestrację filmową na temat poznańskich murali z wierszami, z kolei poetka i prozaiczka Bianka Rolando opowie o współczesnych poetach pochodzących z miasta dwóch koziołków. Poetka związana jest z Poznaniem, dlatego o konotacjach poezji z tym miastem opowie także przez pryzmat własnych doświadczeń. Opublikowała zbiór opowiadań Rozmówki włoskie nagrodzony Medalem Młodej Sztuki w dziedzinie literatury oraz poemat Biała książka, za który otrzymała Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczowny  za najlepszy debiut poetycki roku i wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Literackim "Złoty Środek Poezji". Rolando nie jest wyłącznie poetką, a także artystką. Dotychczas miała możliwość prezentacji swoich prac między innymi podczas kilku solowych wystaw w Galerii Foksal w Warszawie.

Zaplanowano także Gwarowe warsztaty z fraszkopisania, które poprowadzi prof. Rafał Rosół. Wykładowca specjalizuje się w językoznawstwie greckim i łacińskim, ale znany jest także z publikacji książki Heksa na hulajnodze, czyli fraszki z naszego fyrtla. W tekście tym autor objaśnia znaczenie poznańskiej gwary, stosując przy tym lekką, żartobliwą formę, która z pewnością przypadnie do gustu uczniom klas IV-VI, d których skierowane są te warsztaty. Ponadto, w programie znajduje się też spotkanie z Małgorzatą Swędrowską z uczniami klas I-III. Tematem będzie Wrażeniowe poezjo-czytanie, podczas którego dzieci będą mogły bezpośrednio zmierzyć się z językiem poezji.

Dostęp do wydarzeń organizowanych w ramach Festiwalu Dobrego Słowa jest nielimitowany i darmowy. Osoby zainteresowane tym projektem będą mogły uczestniczyć w nim dzięki platformie internetowej YouTube.

Julia Niedziejko

  • Festiwal Dobrego Słowa Fundacji Dobrostan
  • 12-18.10
  • wydarzenie online
  • udział bezpłatny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021