Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Wydawnictwo Poznańskie wydawcą laureta literackiej Nagrody Nobla!

W tym roku Szwedzka Akademia jako noblistę z dziedziny literatury wskazała Abdulrazaka Gurnaha, anglojęzycznego pisarza urodzonego na Zanzibarze. Polskim wydawcą książek tegorocznego laureata zostało Wydawnictwo Poznańskie.

, - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Abdulrazak Gurnah pod koniec lat 60. wyjechał na studia do Wielkiej Brytanii, gdzie mieszka i tworzy do dziś. Wykładał m.in. na Uniwersytecie w Kent, gdzie zajmował się głównie literaturą postkolonialną. Na liście jego literackiego dorobku znajduje się w tej chwili dziesięć powieści i jeden zbiór opowiadań. Wśród nich najgłośniejsze tytuły to Paradise (Raj) z 1994 roku, By the Sea (Nad morzem) z 2001 roku, oraz Desertion (Opuszczenie) z 2005 roku.

"W swej twórczości Abdulrazak Gurnah przygląda się doświadczeniu uchodźcy, skupia się na jego tożsamości, świadomości i samoocenie. Bohaterowie tych książek są rozdarci pomiędzy kulturami, kontynentami, pomiędzy życiem jakie mieli, i tym które ich czeka. Ten stan wprawia ich w nieustanne poczucie niestabilności i rozchwiania, którego nigdy nie potrafią się pozbyć" - pisała o laureacie Szwedzka Akademia.

Żadna z jego książek nie została dotychczas wydana w polskim przekładzie. Do czasu. Wydawnictwo Poznańskie 20 października poinformowało na swoim profilu na Facebooku, że to właśnie ono zostało polskim wydawcą książek tegorocznego laureata. Pierwszą powieścią, która ukaże się w polskim przekładzie w 2022 roku, będzie Afterlives.

oprac. as