Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Wszyscy chcą tańczyć

15 maja ruszają zapisy na trzecią już edycję Dancing fairPlayce Poznań. Udział w warsztatach może wziąć każdy, bez względu na wiek oraz umiejętności taneczne.

.
fot. A. Ciereszko

Dancing fairPlayce Poznań to kontynuacja Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego, które 25 lat temu stworzyła w PTT prof. Ewa Wycichowska. Celem wydarzenia jest kulturalna i społeczna aktywizacja mieszkańców Poznania. - Mogę zakomunikować, że Poznań nadal tańczy, kocha taniec. I nie ulega żadnej wątpliwości to, że pani prof. Ewa Wycichowska się do tego przyczyniła - mówił na konferencji prasowej zapowiadającej Dancing fairPlayce Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. Warsztaty tradycyjnie odbędą się w Parku Rekreacyjno-Sportowym fairPlayce. - Cieszę się, że kolejna edycja warsztatów odbędzie się na Naramowicach, gdzie będziemy łączyć sport, fitness, taniec. Nie chcemy, żeby szeroko pojęta kultura odbywała się tylko w centrum - dodał. Wiadomo, że mieszkańcy północnych osiedli otrzymają sto darmowych wejściówek na warsztaty.

W programie Dancing fairPlayce znalazły się warsztaty dla dzieci i dorosłych, zajęcia dla początkujących oraz zaawansowanych tancerzy. Organizatorzy zapewniają, że każdy znajdzie coś dla siebie. - Taniec jest coraz bardziej popularny, nie tylko wśród profesjonalistów - przekonywała Ewa Wycichowska. Jej zdaniem "wszyscy chcą tańczyć", a niezwykłe jest to, jak stawiający pierwsze kroki w tańcu dziwi się, że w ciągu tygodnia może nauczyć się tego, jak posługiwać się własnym ciałem. W tym roku uczestnicy warsztatów poznają takie style, jak m.in. reggaeton, dancehall, bachata, lyrical hip-hop, afro cubana, GaGa czy tango argentino, którego miłośniczka jest prof. Ewa Wycichowska. - Każdy mężczyzna powinien przez to przejść i nabrać odwagi do kontaktu poprzez taniec - mówiła na spotkaniu, podkreślając, że partnerzy do tanga są wciąż poszukiwani.

Wśród zaproszonych na warsztaty pedagogów są z kolei m.in. słynny francuski choreograf Jean-Claude Marignale (technika jazz rock), Alfredo Garcia (taniec współczesny) czy Abby Aourah, dobrze znani w Poznaniu byli tancerze PTT: Andrzej Adamczak (technika release) i Paulina Wycichowska (art place), oraz Maciej "Gleba" Florek, zwycięzca I edycji "You Can Dance". W czasie wydarzenia odbywać się będą również liczne zajęcia prozdrowotne, m.in. joga na świeżym powietrzu, zajęcia regenerujące oraz takie redukujące stres.

Organizatorzy zapraszają poznaniaków także na dwie wystawy malarstwa poznańskich artystek: Małgorzaty Kłos oraz Ewy Nowackiej-Piechowiak, rozmowy z cyklu "Spotkania z pasją", podczas których zaproszeni na warsztaty goście opowiedzą o swoich zainteresowaniach i wieczory taneczne. Nowością natomiast są personalne sesje z wybranymi pedagogami prowadzącymi warsztaty. Dancing fairPlayce zakończy finałowy pokaz - 24 sierpnia na placu Kolegiackim.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Dancing fairPlayce Poznań 2019
  • 17-24.08
  • Park Rekreacyjno-Sportowy fairPlayce, ul. Bożydara 10
  • zapisy: www.dancingpoznan.pl

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019