Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Wielkopolski koziołek

W Pacanowie kozy kują. Więc koziołek mądra głowa, błąka się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa. W całej tej długoletniej już wędrówce dotrze także i do Poznania, a to za sprawą premiery Koziołka Matołka i zagadki ratuszowej wieży w Teatrze Muzycznym.

.
fot. M. Kordula, materiały Teatru Muzycznego

Historia Koziołka Matołka sięga 1932 roku, kiedy to za sprawą Kornela Makuszyńskiego, który stworzył tę postać literacką, i Mariany Walentynowicz, odpowiedzialnej za kolorowe rysunki, powstała jedna z pierwszych w Polsce historyjek obrazkowych dla dzieci. Pomimo zmieniających się czasów postać ta jest wciąż popularna i rozpoznawalna przez niemalże wszystkie pokolenia.

Co wyróżnia więc musical poznańskiego Teatru Muzycznego wobec historii z lat 30. ubiegłego wieku? Z pewnością adaptacja historii Koziołka do wielkopolskiej tradycji. Nie bez przyczyny w przedstawieniu pojawią się postacie nawiązujące typowo do symboliki wielkopolskiej (Pyra, Rogal, Marynia), w opozycji do których pojawią się jednostki z innych regionów Polski: Śląska (Kokotek), Małopolski (Krakowiak), Podhala (Zbójnicki), Lubelszczyzny (Mach), a także interregionalny Cygan. W odkrywaniu świata tradycji Wielkopolski, a także jej stolicy, pomoże zgromadzonym wszczęcie śledztwa, gdyż... zniknęły Poznańskie Koziołki! Co się z nimi stało? Gdzie się schowały? Czy zapadły się pod ziemię? A może... ktoś je ukradł?

Na poszukiwania zaginionych poznańskich symboli wyruszy detektyw Koziołek Matołek wraz ze swoimi wielkopolskimi przyjaciółmi. Ta roztańczona przygoda rozpocznie się i zakończy w rytmie melodii ludowych z najdalszych zakątków Polski. Co interesujące w oprawie muzycznej spektaklu znajdą się nie tylko tradycyjne wielkopolskie wiwaty czy marynia, lecz także tańce tradycyjne pochodzące z innych regionów etnograficznych Polski. Reżyserem przedstawienia jest reżyser i aktor związany z Teatrem Muzycznym w Poznaniu - Łukasz Brzeziński. Choreografię do przedstawienia stworzył Grzegorz Maślanka - wieloletni pedagog i instruktor zespołów ludowych, ściśle związany ze środowiskiem tancerzy ludowych, a także poznańskim Teatrem Muzycznym. Za oprawę muzyczną spektaklu odpowiada Łukasz Damrych - producent, kompozytor, pianista i przedstawiciel wrocławskiej sceny muzycznej. Scenografię spektaklu zaprojektował Mariusz Napierała - absolwent gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych i realizator kilkudziesięciu projektów scenograficznych, w tym także muzycznych. Z kolei kostiumami zajęła się Agata Uchman - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w swoich projektach realizująca ideę z pogranicza sztuki i designu.

Katarzyna Nowicka

  • Koziołek Matołek i zagadka ratuszowej wieży
  • Teatr Muzyczny
  • prapremiera: 25.04, premiera: 26.04
  • bilety: 20-80 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019