Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

W co wierzymy?

Polska Sieć Tańca jest inicjatywą wspierającą współpracę między polskimi ośrodkami tanecznymi. Jej celem jest szerzenie artystycznych dokonań lokalnych instytucji poza granicami swoich miast. Dzięki temu w najbliższy czwartek poznańscy wielbiciele sztuki tanecznej będą mogli obejrzeć spektakl Lubelskiego Teatru Tańca "Stalking Paradise".

.
fot. Maciej Rukasz

Lubelski Teatr Tańca powstał prawie dwadzieścia lat temu. Wywodzi się z niezależnego ruchu studenckiego, który z biegiem lat wypracował swój własny, niepowtarzalny, a z czasem rozpoznawalny w Polsce i za granicą styl tańca, stając się jednym z wiodących zespołów tańca współczesnego w kraju. Do dziś poszukują nowych sposobów artystycznej ekspresji. Zespół wielokrotnie gościł artystów z całego świata, dlatego nie jest zaskoczeniem, że spektakl "Stalking Paradise" również powstał w międzynarodowym środowisku. Wraz z tancerzami z Lubelskiego Teatru Tańca wystąpią przedstawiciele Pracowni Fizycznej z Łodzi. Z kolei za choreografię  spektaklu odpowiada estońsko-norweski duet złożony z Kennetha Flaka i Külli Roosny.

Flak działa jako tancerz i choreograf na skalę międzynarodową. Współpracuje z różnymi instytucjami, na koncie ma współpracę z wieloma artystami. Regularnie prowadzi zajęcia na uniwersytetach dla początkujących oraz zawodowych tancerzy. Pisze muzykę do własnych choreografii, jak również dla teatrów, np. Harakiri Farmers. Z kolei Roosna, pochodząca z Estonii tancerka, ukończyła Tallinn University z tytułem choreografa/tancerza. W Rotterdam Dance Academy w Holandii podjęła dalszy etap studiów, które ukończyła w 2007 roku. W 2010 roku jej solo Circle Though dostało pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Współczesnej Choreografii (International Festival of Modern Choreography) w Witebsku na Białorusi.

Mottem spektaklu jest cytat ze "Stalkera" autorstwa Andrieja Tarkowskiego. Wybrany fragment zdradza nie tylko nastroje i podłoże filozoficzne lubelskiego spektaklu, ale też rozbudza wyobrażenia na temat formalnej strony projektu. Czytamy: "Twardość i siła to towarzysze śmierci. Giętkość i słabość są przejawami życia." - harmonię prawideł budują różnice. "Stalking Paradise" jest spektaklem, który zadawać będzie pytania o wiarę. Sugestywna dychotomia wyszczególniona w motcie przedstawienia wzbudza ciekawość - czy kontrast ten zostanie poddany autorskiej weryfikacji, czy stanie się podstawą różnicującą działania sceniczne?

Interesujące niejasności mnożą się w trakcie czytania opisu spektaklu, który zaczepia widza serią pytań. "Czy istnieje między nami jakąś istotna różnica? W co wierzymy? Dlaczego tak trudno jest pogodzić ze sobą różne przekonania? " - w opisie spektaklu pytają twórcy. "Stalking Paradise" jawi się jako wyzwanie rzucone nie tyle wykonawcom, ale odbiorcom, których osobiste przekonania i wartości na wstępie poddawane mają zostać wewnętrznej weryfikacji. Za pomocą ruchu i muzyki tancerze opowiedzą o świecie, w którym filmowy Stalker zastąpiony zostaje podmiotem zbiorowym - osobami o różnych odczuciach oraz doświadczeniach uwikłanych w sieć pytań i dylematów.  

Julia Niedziejko

  • Polska Sieć Tańca - "Stalking Paradise"
  • Lubelski Teatr Tańca
  • Stary Browar, Studio Słodownia +3
  • 07.03 g. 19
  • bilety: 15-20 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019