Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Zamoyska 2023

Fundacja Zakłady Kórnickie, wraz z partnerami, zaprasza na rozpoczynające się właśnie obchody Roku Jadwigi Zamoyskiej - społeczniczki, współtwórczyni Fundacji Zakłady Kórnickie, zaangażowanej społecznie patriotki, poliglotki, autorki spójnego systemu pedagogicznego, założycielki pierwszej w Polsce zawodowej szkoły gospodarstwa domowego i prekursorki myślenia o oświacie w kategoriach zarządzania projektem.

, - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

W tym roku upłynie sto lat od śmierci Generałowej Jadwigi z Działyńskich Zamoyskiej (ur. 4 lipca 1831 w Warszawie, zm. 4 listopada 1923 w Kórniku) - stąd pomysł, by tę wybitną postać przypomnieć i przybliżyć za pomocą wydarzeń, m.in. ze sfery kultury czy nauki. W działania zaangażowało się wiele instytucji, w tym samorządy, biblioteki, licea, TVP Poznań czy poznański Teatr Muzyczny. Bo - jak mawiała sama Jadwiga Zamoyska: "Cokolwiek robić warto, warto robić dobrze".

- Nasza Fundacja wraz z partnerami zgromadziła wszelkie możliwe siły, by pokazać jak wyjątkową postacią była Jadwiga Zamoyska - mówi prof. Dariusz Grzybek, prezes Fundacji Zakłady Kórnickie, głównego organizatora i koordynatora obchodów. - Chcemy przypomnieć tym, którzy zapominają. Przybliżyć i uzmysłowić postać wybitnej patriożki, pedagożki, osoby która poświęciła własny majątek na rzecz społeczeństwa polskiego. Zamoyska zasługuje na to, by stać się osobą, jaką znamy - podkreśla.

W programie Roku Jadwigi Zamoyskiej znalazły się takie wydarzenia jak m.in. I Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Marii Zamoyskiej (13-14 maja); konkurs dla kobiet aktywnych i przedsiębiorczych WielkoPolka (26 maja), wystawa #Zamoyska #Szymborska - Kobiety z Kórnika w Bibliotece Narodowej (czerwiec), film w reż. Janusza Sidora Jadwiga Zamoyska. Klejnoty Generałowej (sierpień),  piknik z Jadwigą Zamoyską oraz koncert Pewna dziewczyna w wykonaniu Rock and Fire i Arki Noego (17 września), warsztaty kulinarne oparte o przepisy Szkoły Domowej Pracy Kobiet Gotowanie z Generałową (5 października, gość specjalny: Joanna Brodzik) czy wydarzenie i publikacja poświęcona kobietom w XIX wieku - Konferencja Kobiety Pracy organicznej (15 listopada).

Prócz tego planowany jest cykl wydarzeń w szkołach patronackich (II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu, XXV Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej w Poznaniu  i Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej w Kórniku),  a na portalu CYRYL zostanie opublikowana specjalna kolekcja zbiorów poświęconych Generałowej. Specjalną odsłonę Salonów Poezji z Anną Dymną szykuje też poznański Teatr Muzyczny, a jego dyrektor, Przemysław Kieliszewski, zapowiada: - Z Kórnika pochodziła zarówno Jadwiga Zamoyska, jak i Wisława Szymborska. Będziemy starali się te dwie kobiety ze sobą zestawić pod wspólnym szyldem organizowanych przez nas od dziesięciu lat Salonów Poezji. Zapraszamy do bibliotek wojewódzkich w 16 lokalizacjach w całej Polsce.

Anna Solak

  • Obchody Roku Jadwigi Zamoyskiej
  • kwiecień-grudzień
  • więcej informacji tutaj

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023