Kultura Poznań.pl

Varia

opublikowano:

Wielki powrót PGA

Po trzech latach z warszawskiej emigracji targi PGA wracają w wielkim stylu. Będzie zjazd twórców gier, najmocniejsze laptopy na rynku i nieprzebrane ilości gier i turniejów.

Poznań Game Arena to premierowe pokazy gier i sprzętu, fot. materiały organizatorów - grafika artykułu
Poznań Game Arena to premierowe pokazy gier i sprzętu, fot. materiały organizatorów

Targi Poznań Game Arena to przede wszystkim premierowe pokazy gier i sprzętu, turnieje i liczne konkursy dla publiczności. Po trzech latach przerwy, kiedy to impreza odbywała się w Warszawie, w weekend 26-28 października PGA wraca do Poznania. Premiery swoich gier zapowiedział już między innymi Microsoft z najnowszą odsłoną Forza.

Ale premiery to nie wszystko, będą też turnieje - w tym, po raz pierwszy w historii wydarzenia, zostaną rozegrane finały największej ligi w naszym kraju - Cybersport. Na czym to polega? Przez dwa dni najlepsi gracze zmagać się będą z Leagues of Legends oraz FIFA 2013. Na PGA odbędą się także finały turnieju Eizo Challenge 2012, w nową odsłonę kultowej gry Counter Strike, czyli wersję Global Offensive.

Gry retro

Oprócz zawodów dla profesjonalnych graczy zostanie przygotowanych kilkanaście miniturniejów z cennymi nagrodami. Uczestnicy będą mieli okazję przenieść się w czasie za pośrednictwem specjalnej strefy Retro Games, w której zostaną umieszczone komputery i gry nawet sprzed 40 lat. Nie obędzie się oczywiście bez grania na tym wiekowym sprzęcie, np. w Donkey Kong czy River Raid.

Nowością na targach będzie też V Zjazd Twórców Gier. Wydarzenie to odbywało się do tej pory w Łodzi. Zaproszeno na nie amatorów i profesjonalistów tworzących gry komputerowe. Gwiazdą wydarzenia będzie Eoin O'Doherty z Rovio Entertainment Ltd (które stworzyło serię Angry Birds) oraz Olivier Jones z Zynga Game Network.

Poznań Game Arena w swoim programie ma też sporo merytorycznych debat. Pierwszego dnia - dedykowanego dla mediów i biznesu - odbędzie się prezentacja raportu o polskim rynku gier, opracowanego przez specjalistów z Monday PR. Następnie nowatorskie rozwiązanie technologiczne w temacie dystrybucji gier zaprezentuje CD Projekt. Na zakończenie dziennikarze Gazety Wyborczej zaproszą do debaty między innymi na temat ACTA.

Planszówki też będą

Jeśli jednak ktoś nie jest fanem komputerów, jest i dla niego propozycja - Salon Modelarstwa i Gier Towarzyskich "Hobby". Będzie to wielkie święto modelarstwa, ale też gier towarzyskich. Dla ich miłośników przygotowano pokazy i naukę gry w najnowsze, najpopularniejsze lub odwrotnie - mało znane gry planszowe, figurkowe i karciane. Czekają olbrzymie wypożyczalnie gier w Games Roomach. Odbędą się tam liczne turnieje i mistrzostwa w ramach I Poznańskiego Festiwalu Gier Planszowych "GRAnat". Będą również Games Roomy dla tych, którzy chcą poznać gry planszowe i nauczyć się w nie grać pod okiem doświadczonych instruktorów. Dla najmłodszych dzieci w wieku 2-5 lat - Games Room Junior.

Jan Gładysiak

  • Poznań Game Arena
  • tereny MTP - pawilony 7, 7A, 8 i 8A
  • 26-28.10 (pt. w g. 14-19 - dzień dla mediów i biznesu, sob. w g. 9-18, niedz. w g. 9-17)
  • bilet jednorazowy - 12 zł