Kultura Poznań.pl

Varia

opublikowano:

W roli głównej - warkocze!

Staromiejską tradycją jest lipcowy festyn farny "Warkocz Magdaleny". Muzyka, taniec, sport i historia splatają się w długi warkocz atrakcji.

fot. J. Jelonek
fot. J. Jelonek

"Warkocz Magdaleny" wspomina patronkę "starego kościoła farnego", długowłosą świętą Marię Magdalenę - to z nią wiążą się główne punkty programu imprezy. Kolejna edycja czeka nas w niedzielę 22 lipca na dziedzińcu Urzędu Miasta.

Podczas festynu zawsze mocno wyróżniają się dziewczęta i kobiety z długimi warkoczami. Czekają one na moment rozpoczęcia zaciętej walki na centymetry - konkursu na najdłuższy warkocz. Przedstawiciele cechów rzemieślniczych wystawiają mistrzów w swoim fachu - stąd popisy fryzjerskie, a symbol imprezy - wypiek w kształcie warkocza - można kupić tylko ten jeden raz w roku.

Miłośników organów Ladegasta przyciąga konkurs na najdłuższe zadęcie w piszczałkę organową - pozostałość po remoncie instrumentu farnego, a turystów możliwość zajrzenia we wszelkie zakamarki: tylko tego dnia można obejrzeć skarby farne czy wspiąć się na strych kościoła. W licznych konkursach, quizach, turniejach i loterii rozlosowane zostaną nagrody w postaci udziału w pielgrzymkach, rowery czy zaproszenia na romantyczną kolację.

E.W.

  • Warkocz Magdaleny - XIV Festyn Farny
  • 22.07, g. 12.30 - msza święta w farze, od g. 14 do zmroku - festyn na dziedzińcu Urzędu Miasta
  • Organizator główny: Parafia Farna i Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiej Fary