Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

W górę serca!

"Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!" i "Żyj zdrowo w zdrowym świecie" - pod takimi hasłami odbędzie się tegoroczny 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Finał zaplanowany jest na 29 stycznia - w Poznaniu główne wydarzenia odbędą się na terenie MTP, gdzie wystąpią takie gwiazdy jak Peja czy Ørganek.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe WOŚP

Poznaniacy chcą pomagać i mają wielkie serca - pokazały to wszystkie poprzednie Finały WOŚP. W ubiegłym roku ponad 2 tys. wolontariuszy zebrało w naszym mieście aż 1,8 mln zł, za które zakupiono 13,5 tys. sztuk sprzętu medycznego dla poznańskich szpitali. Otrzymały one m.in. inkubator transportowy, aparat USG czy ruchome stanowisko do nieinwazyjnego wspomagania oddychania noworodka. Ubiegłoroczna misja zakończyła się sukcesem i tym razem z pewnością nie będzie inaczej - zwłaszcza że WOŚP w stolicy Wielkopolski zagra z dużym przytupem, tym razem po to, by zebrać pieniądze na walkę z sepsą, która jest zabójcą wielu małych pacjentów.

Jak mówi Tamara Briańska ze Sztabu Ławica, program poznańskiego Finału aż pęka w szwach. - Tego dnia odbędzie się wszystko, co można w tym dniu zrobić, by zachęcić mieszkańców Poznania do wyjścia z domów i uczestniczenia w "Letniej zadymie w środku zimy" - zachęca Briańska. Choć wydarzenia w ramach Finału będą odbywać się w wielu miejscach na terenie miasta, to najważniejsze z nich zostały zaplanowane na Międzynarodowych Targach Poznańskich, a organizuje je Sztab Ławica. Wielka Orkiestra będzie więc grała w hali Poznań Congress Center, Iglicy (pawilon 11), na odnowionym placu Pewuki i w Holu Wschodnim.

To właśnie w tych miejscach odbędzie się najwięcej wydarzeń - oprócz tradycyjnych licytacji (w tym Złotego Serduszka) i widowiska "Światełko do nieba", w programie znalazły się pokazy ratowników medycznych i strażaków, warsztaty oraz zajęcia sportowe, w tym bieg "Policz się z cukrzycą" i maraton "Rowerowy zawrót głowy". Zagramy też w grze miejskiej "Odszukaj WOŚP-owego lizaka" i obejrzymy pokazy Federacji Barberów Polskich. W myśl hasła "Żyj zdrowo w zdrowym świecie" na terenie MTP przez cały dzień czynna będzie strefa zdrowia (z mobilnymi punktami poboru krwi), strefa animacji dla dzieci, lodowisko i diabelski młyn. Na Targach stanie także miasteczko food trucków z Marathon Food Truck - największym na świecie pojazdem tego typu. To nie wszystkie atrakcje, bo Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to przecież również dobra muzyka na żywo...

Na dużej i małej scenie wystąpi wiele zespołów i wykonawców, spośród których każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Jedną z gwiazd poznańskiego finału będzie Ørganek, znany z takich rockowych hitów, jak choćby Głupi ja, Wiosna czy Niemiłość. Koncert zagra też Peja - jeden z najpopularniejszych raperów w Polsce i prawdziwa legenda poznańskiego hip-hopu. Wystąpi też glam metalowy Vain Train i alternatywny Decadent Fun Club (laureat festiwalu w Jarocinie w 2017 roku). Ciekawie zapowiadają się występy taneczne, które zaprezentują trzy poznańskie grupy: Activus Taniec i Fitness, Jazz Dance Studio - Anna Beker oraz Szkoła Tańca i Baletu Fouetté. Organizatorzy zastrzegają, że wydarzenia w programie głównego, poznańskiego Finału WOŚP mogą ulec zmianie, dlatego warto na bieżąco śledzić profil Sztabu Ławica. Do zobaczenia! W ostatnią niedzielę stycznia wybierzmy się na MTP i zróbmy trochę dobra - ono zawsze wraca.

Sebastian Gabryel

  • Główny poznański Finał WOŚP 2023
  • 29.01
  • Międzynarodowe Targi Poznańskie
  • więcej tutaj

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023