Kultura Poznań.pl

Varia

opublikowano:

Święto Zemsty i melancholii

Początek listopada jest nierozerwalnie związany z wszechobecnie panującą atmosferą nostalgii i melancholii. Jesieni przypisana jest także tęsknota za przeszłością i za tymi, którzy odeszli bezpowrotnie. Na listopadową zadumę jest inny sposób - mieszkańcom Poznania przedstawia go anarchistyczna kluboksięgarnia Zemsta świętująca swoje kolejne urodziny.

. - grafika artykułu
fot. materiały organizatorów

Zemsta to miejsce nietypowe i w nietypowy sposób uświetni obchody swoich urodzin. Oddając hołd alternatywie i tradycji jednocześnie, na początku listopada zwróci się... w stronę przeszłości i tego, co utracone.

Duchy epoki

Jednym z najciekawszych wydarzeń będzie niewątpliwie spotkanie z Olgą Drendą, autorką "Duchologii polskiej" oraz fanpage'a "Duchologia". Fascynacja przełomem lat 80. i 90., estetyką z początku transformacji oraz atmosferą ekscytacji związaną ze zmianami ustrojowymi to główny obszar badań młodej dziennikarki. Tęsknotę za przeszłością, której ślady są codziennie zacierane przez nowo powstające inwestycje i pogoń za nowoczesnością, podziela rzesza fanów Duchologii oraz czytelnicy "Duchologii polskiej". Tematem piątkowego spotkania, które poprowadzi Michał Płaczek, będzie tęsknota za tą polską mikroepoką. Po rozmowie organizatorzy zapraszają na Danse Macabre Party. Ze śmiercią należy przecież się oswajać, a nic tak jak śmiech nie pozwala odnaleźć się w niekomfortowej sytuacji.

Niewygodna historia

Kolejnym ważnym wydarzeniem urodzin w Zemście będzie spektakl "Grabarz królów" Janusza Stolarskiego, reżysera i aktora związanego m.in. z Teatrem Ósmego Dnia. Monodram często gości poza salami teatralnymi: wybór niewygody ulicy, turpistycznych przestrzeni pełniących rolę scenografii zbudować ma autentyczny charakter przedstawienia. W Zemście spektakl zaprezentowany zostanie w sobotę o g. 20.30. Bohater przedstawienia to pracownik niemieckiego cmentarza, który chowa i kremuje zwłoki. Różni się jednak od innych przedstawicieli swojego zawodu. Chowając biednych w mogiłach przeznaczonych dla bogatych, a możnych w gołej ziemi pełni swoją misję, którą jest zaprowadzanie sprawiedliwości - nawet po śmierci. Spektakl Stolarskiego to opowieść o mrocznym karnawale - rzeczywistości rozumianej na opak, sprzeciwiającej się zastanym normom.

Aleksandra Skowrońska

  • Urodziny - Widmo
  • kluboksięgarnia Zemsta, Fredry 5/3A
  • 4-5.11
  • wstęp wolny