Kultura Poznań.pl

Varia

opublikowano:

Świąteczna wizyta u Borejków

"McDusia" to tytuł najnowszej części "Jeżycjady" Małgorzaty Musierowicz - nieśmiertelnej i kochanej przez miliony poznańskiej sagi o rodzinie Borejków. 3 października książka trafi do księgarń. 

Tytułowa Magdusia to córka Kreski - grafika artykułu
Tytułowa Magdusia to córka Kreski

Dość długo kazała na siebie czekać. Od premiery ostatniej części - "Sprężyny" - minęły trzy lata. Autorka wciąż przesuwała termin, cierpliwie odpisując na ponaglające listy czytelniczek (bo przeważają dziewczyny, choć zdarzają się też czytelnicy Jeżycjady płci męskiej). W styczniu 2011 r. na swojej stronie www Musierowicz pisała: "Drugie Wasze pytanie, powtarzające się stale, brzmi: kiedy będzie McDusia? Nie chcę Was zanudzać, ale odpowiedź jest ta sama: kiedy już ją uznam za gotową. Piszecie, że jest Wam smutno i straszno, że czasy ponure i pełne kłamstwa, że boicie się agresji tych, na których przecież macie prawo liczyć: ludzi dorosłych, i że potrzebujecie wiary w człowieka oraz czegoś krzepiącego do poczytania. Rozumiem Was, i to jak jeszcze! Nie zapominajcie jednak, że  autorzy książek dla dzieci i młodzieży żyją w tych samych czasach i warunkach, co owe dzieci i młodzież, a nastroje powszechne mają wpływ także na nich! Stąd zwłoka w produkcji książek pogodnych i beztroskich, szczególnie u autorów, którzy są przywiązani do prawdy i uczciwości". 

W końcu się udało. Jak zapewnia wydawca - łódzki Akapit Press - książka pojawi się w księgarniach w najbliższą środę, 3 października. To już 19 część Jeżycjady, która opisuje losy kolejnych pokoleń rodziny Borejków: córek, wnuków i przyjaciół Mili i Ignacego. Dzięki "McDusi" znów zaglądamy do ich przyjaznego domu przy Roosevelta 5, tym razem w czasie świąt Bożego Narodzenia. Do Mili i Ignacego przyjeżdża Magdusia - córka Kreski. Jej przybycie powoduje piorunujące zmiany w spokojnym życiu rodziny, a ślub wnuczki Borejków - Laury uruchamia działanie osławionego Fatum.
"Śmieszna, miła, ale i refleksyjna powieść Małgorzaty Musierowicz jak zwykle podnosi na duchu i krzepi, bawi do łez i uczy, skłania do zastanowienia nad sprawami wielkiej wagi" - pisze wydawca.

Małgorzaty Musierowicz w Poznaniu z całą pewnością przedstawiać nie trzeba. Nazywana "Polską L. M. Montgomery", "Kornelem Makuszyńskim w spódnicy", a także "Homerem Jeżyc" pisarka całe swoje życie związała z naszym miastem. Tak jak bohaterowie jej najsłynniejszej sagi - urodziła się na poznańskich Jeżycach. W Poznaniu ukończyła Wydział Grafiki na PWSSP (sama ilustruje swoje książki). Jej bratem jest wybitny poeta i tłumacz poezji - Stanisław Barańczak, a fanami jej książek - nie tylko nastoletnie dziewczęta. Do czytania Jeżycjady przyznali się m. in. Czesław Miłosz, Maria Janion, Marian Stala, Jacek Kuroń i wielu innych. Cykl zdobył mnóstwo ważnych nagród, przetłumaczono go na wiele języków, w tym nawet na wietnamski i japoński.
W Jeżycjadzie zgadzają się wszystkie szczegóły dotyczące Poznania: miejsca i wydarzenia. Dzięki temu setki czytelniczek odwiedzają Poznań, by przejść się po ulicy Roosevelta, Moście Teatralnym, pójść na Rynek Jeżycki itd. Jest spora szansa, że wrócą do Poznania także po lekturze "McDusi".

Sylwia Klimek

  • Małgorzata Musierowicz
  • "McDusia"
  • Akapit Press, Łódź 2012
  • premiera: 3.10