Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Plac Wolności Lecha Raczaka

Ostatnie spotkanie z Lechem Raczakiem w roli dyrektora artystycznego Malty - w czwartek, 5 lipca, w Starej Rzeźni.

Zbiór autorskich scenariuszy spektakli Lecha Raczaka - grafika artykułu
Zbiór autorskich scenariuszy spektakli Lecha Raczaka

Legenda Teatru Ósmego Dnia, wybitny reżyser i wieloletni dyrektor Malty w tym roku żegna się z festiwalem. Na zamknięcie tego rozdziału w swoim życiu zdecydował się pokazać maltańskiej publiczności tryptyk rewolucyjny, który zrealizował w Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Legnicy ("Dziady", "Marat/Sade" i "Czas terroru") oraz premierowo "Grę z czasem". Maltańska premiera "Dziadów" odbyła się we wtorek. W czwartek zobaczymy "Marat/Sade". Kolejne spektakle czekają nas w piątek i w sobotę.

Po czwartkowym "Marat/Sade" w Starej Rzeźni (ok. godz. 21) rozpocznie się spotkanie, w którym oprócz Lecha Raczaka obecni będą aktorzy z teatru w Legnicy, z którymi pracował najczęściej po rozstaniu z Teatrem Ósmego Dnia.

Pretekstem do spotkania jest także najnowsza książka Raczaka - "Plac Wolności i inne scenariusze teatralne 1982-2010", wydana przez Wydawnictwo Miejskie Posnania i Malta Poznań Festival. To zbiór autorskich scenariuszy spektakli: we "Wzlocie" inspirowanym poezją Mandelsztama grali aktorzy poznańskiego Teatru Ósmego Dnia. W "Truciznach Cagliostra" - aktorzy Teatro Arca z Catanii. "Łatwe umieranie" zrealizowane zostało z pospolitym ruszeniem aktorów poznańskich z różnych zespołów teatralnych. A "Plac Wolności" i "Czas Terroru" powstały w legnickim teatrze.

Kolejne dwa tomy ukażą się w tej serii jesienią: "Więcej niż jedno życie. Kreacje zbiorowe Teatru Ósmego Dnia (1977-1985). Postzapisy" oraz "Szaleństwo i metoda. Artykuły, szkice, notatki".

Czwartkowe spotkanie z Lechem Raczakiem poprowadzi Ewa Obrębowska-Piasecka.

Sylwia Klimek

  • Spotkanie z Lechem Raczakiem
  • Stara Rzeźnia
  • 5.07 (czwartek), ok. g. 21
  • wstęp wolny