Kultura Poznań.pl

Varia

opublikowano:

Nagroda dla pani kostiumograf

Ilona Binarsch - wybitna scenograf i projektantka kostiumów teatralnych - otrzymała tegoroczną Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania.

Ilona Binarsch, tegoroczna laureatka Nagrody Artystycznej Miasta Poznania
Ilona Binarsch, tegoroczna laureatka Nagrody Artystycznej Miasta Poznania

Uhonorowana została "za wybitne osiągnięcia w dziedzinie projektowania scenografii i kostiumów oraz nieustający wkład w rozwój środowiska artystycznego" - czytamy w uzasadnieniu Kapituły.

Pierwszą propozycję pracy otrzymała jeszcze na studiach - miała przygotować kostiumy i scenografię do filmu Tomasza Tryzny "Czy można się przysiąść?". A jej praca dyplomowa (kostiumy i scenografia do spektaklu "Ubu król, czyli Polacy") zdobył nagrodę główną w Ogólnopolskim Konkursie na Najlepszy Dyplom ze Scenografii. To był 2001 rok. Od tego czasu nagród i wyróżnień zebrała całkiem sporą kolekcję, w tym m.in. Nagrodę Ministra Kultury za scenografię i kostiumy do wybitnego spektaklu poznańskiego Teatru Strefa Ciszy - "36,6", czy oprawę plastyczną do spektaklu "Świetliki" Białostockiego Teatru Lalek.

Zaliczana jest do grona najbardziej wszechstronnych i aktywnych scenografów oraz kostiumografów w Polsce. W tej chwili pracuje przy polsko-izraelskiej produkcji filmowej "Srebrny lis Felicji T." z Jolantą Dylewską oraz z Pawłem Salą nad jego kolejnym filmem - adaptacją powieści Tomasza Piątka "Heroina".

Sylwia Klimek

Napisz do redakcji: kulturapoznan@wm.poznan.pl