Kultura Poznań.pl

Varia

opublikowano:

Jak brzmi Kraina Olimpia?

Skoro jest bajka - warto jej posłuchać. Scena Robocza proponuje dzieciom wspólną pracę nad słuchowiskiem, której towarzyszyć będą warsztaty z słuchania. To ciekawy koncept, szczególnie że w wielkomiejskim pejzażu dźwiękowym liczne maszyny i odgłosy betonowej codzienności dominują nad brzmieniem przyrody. A jakie odgłosy wydaje Kraina Olimpia? Jakie dźwięki kryją się w korytarzach i zakątkach tego miejsca? Warto ich poszukać.

.
fot. materiały prasowe

W dobie popularyzacji kwestii przyrodniczych nie dziwi, że wrażliwość na świat roślin i zwierząt, zaczyna wkradać się w obszary edukacji najmłodszych. Uważna obserwacja i wsłuchiwanie się w potrzeby natury staje się istotnym elementem życia miejskiego, w którym dyskomfort związany z dostateczną ilością zieleni, wciąż uwiera. Tymczasem jest szansa, że choć brak ten nie zostanie szybko uzupełniony, nasza koncentracja na otaczającej przyrodzie, stanie się pretekstem do działań twórczych i społecznych. Z tego założenia zdają się wychodzić twórcy projektu Sceny Roboczej "Ogrody Olimpii". Już za kilka dni rusza nowy projekt - wspólne przygotowywanie słuchowiska, którego odbiorcami są dzieci w wieku 9-13 lat.

Zaczęło się od bajki. Nie pierwszej lepszej, dobrze znanej, przegadanej, a zupełnie nowej. Bo kto wcześniej słyszał bajkę o Krainie Olimpia? Nikt! Dlatego właśnie Mateusz Marczewski napisał własną. Stąd droga do słuchowiska była już prosta. Skoro jest bajka - warto jej posłuchać. Scena Robocza proponuje dzieciom wspólną pracę nad słuchowiskiem, której towarzyszyć będą warsztaty z słuchania. To ciekawy koncept, szczególnie że w wielkomiejskim pejzażu dźwiękowym liczne maszyny i odgłosy betonowej codzienności dominują nad brzmieniem przyrody. A jakie odgłosy wydaje Kraina Olimpia? Jakie dźwięki kryją się w korytarzach i zakątkach tego miejsca? Warto ich poszukać. Organizatorzy oferują dzieciakom zajęcia ze "staro-Olimpijskich metod słuchania, wydawania najdziwniejszych dźwięków, tworzenia prostych mikrofonów, rozmawiania z Kamieniami, a także pięknego i profesjonalnie brzydkiego czytania!" - jak piszą.

W trakcie warsztatów będzie można tworzyć "psotne instrumenty", konstruować własne mikrofony, przygotować scenografię. W programie także próby i warsztaty aktorskie z aktorką Leną Schimschainer (której głos usłyszeć można m. in. w "Jak wytresować smoka 3"). 31 sierpnia na deskach Sceny Roboczej planowany jest finał oraz prezentacja owoców wspólnego działania - zaprezentowane zostanie słuchowisko o Krainie Olimpia. Kto chce posłuchać bajki jest mile widziany - wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Organizatorzy wydarzenia zapraszają wszystkich chętnych, którzy nie będą brać udziału w projekcie, na wprowadzenie - 19 sierpnia o g. 17 odbędzie się prezentacja bajki o Krainie Olimpia w wykonaniu Leny Schimschainer. Odczytaniu bajki towarzyszyć będzie muzyka na żywo.

Na warsztaty i wspólną zabawę przy tworzeniu słuchowiska obowiązują zapisy. Zgłoszenia należy wysyłać na adres mailowy: a.kolodziej@scenarobocza.pl

Julia Niedziejko

  • "Ogrody Olimpii: tworzymy słuchowisko!"
  • Scena Robocza
  • 19-30.08 - warsztaty
  • 31.08 - prezentacja słuchowiska
  • wstęp bezpłatny/ obowiązują zapisy

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019