Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Doświadczanie świata

- Pragniemy kontynuować działania pod nazwą Festiwal Najmłodszych i spotkać się z Wami na początku wakacji, by wspólnie cieszyć się sztuką. W tym roku chcemy skupić się na doświadczaniu bliskości oraz poszukiwaniu wspólnych dróg do bycia razem - w rodzinie, w społeczności, z rówieśnikami - zapowiadają organizatorzy. 

. - grafika artykułu
"Riverso", fot. materiały prasowe

Zmieniła się nazwa - to już nie Sztuka Szuka Malucha, lecz Festiwal Najmłodszych. Jednak idea się nie zmieniła. Organizatorzy chcą "poszerzać granice poznawcze odbiorców, dostarczać im nowych doznań artystycznych, stwarzać warunki do pogłębiania relacji i kreatywnego rozwoju".

Program tegorocznego festiwalu sztuki dla najnajmłodszych, czyli widzów w  wieku od kilku miesięcy do 5 lat, przygotował międzynarodowy zespół działający w obszarze sztuki dla dzieci z Polski, Białorusi i Ukrainy. - Bardzo cieszymy się, że nasze drogi się spotkały. A te drogi były różne: Natallia Levanava z Białorusi jest stypendystką Gaude Polonia. Na początku kwietnia przyjechała do Art Fraction Foundation na sześciomiesięczny staż, zatem wspólne działania planowaliśmy dużo wcześniej. Natomiast z artystami z Ukrainy zaczęliśmy współpracę w ramach działań interwencyjnych dla dzieci uciekających przed wojną -  wyjaśnia Barbara Małecka z Art Fraction Foundation, organizatorka wydarzenia. - Bardzo zależy nam na tym, by festiwal miał charakter integracyjny, dlatego wydarzenia, które realizujemy, będą prowadzone w kilku językach.

Dobrze znane małym poznaniakom Wielkie Rzeczy wybrzmią w tym roku również w języku ukraińskim. Artyści zza wschodniej granicy przygotowywali je w formie minispektaklu. - Możecie też spodziewać się powrotu naszych słuchowisk w nowej odsłonie - zapowiadają jego twórcy. W programie również pokaz Bajki na taśmach z muzyką na żywo przygotowany przez białoruski zespół Diafilmy Live.

Oprócz tego maluchy zobaczą spektakle Riverso norweskiego Open Window Theatre, GraFeet francuskiego Compagnie de danse Julia Dondzilo oraz Frajda Granda Bzik Kolekttacz z Polski, który współtworzą Aniela Kokosza, Paulina Giwer-Kowalewska i Agnieszka Dubilewicz (w tym roku została laureatką Stypendiów Artystycznych Miasta Poznania). O spektaklu Frajda Granda Bzik czytamy, że to "spotkanie: naturalne, swobodne, otwarte, włączające, wrażliwe", że doświadczymy na nim "spokoju, bliskości i wspólnoty rodzinnej" oraz "różnorodności, niespodzianek, nieporozumień, frajdy, awarii, kłótni".

Organizatorzy zapewniają, że młodzi widzowie będą doświadczać świata wszystkimi zmysłami również podczas warsztatów. - Zapraszamy do zabawy ze światłem i cieniem, wielkimi maszynami i malutkimi kroczkami - zachęcają. Zaplanowano też piknik z warsztatami pełen inspirującej literatury oraz dobrej muzyki.

Drugą edycję Festiwalu Najmłodszych zamknie koncert Potupajmy! z piosenkami z płyty Potupajki i Dopoduszki. Teksty piosenek napisali Malina Prześluga i Konrad Dworakowski, autorami muzyki są Piotr Klimek i Iwona Skwarek. W ramach wydarzenia w nowy sposób zinterpretują je związane z Poznaniem wokalistki Iwona Skv (Shyness!/Rebeka) i Joanna Bielawska (Shyness!/Asia i koty).

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Festiwal Najmłodszych
  • Teatr Animacji i Dziedziniec Różany CK Zamek
  • 1-3.07
  • więcej

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022