Kultura Poznań.pl

Varia

opublikowano:

Bikiniarze z Łazarza

Na Skwerze Eki z Małeki na Łazarzu w najbliższy wtorek odbędzie się spotkanie z uczestnikami Poznańskiego Czerwca 1956 połączone z odsłonięciem rzeźby społecznej "Krawatto".

.
Odsłonięcie instalacji "Krawatto" - 18.06 na skwerze Eki z Małeki

Sąsiedzki piknik z muzyką z lat 50. będzie okazją do wysłuchania historii o realiach minionych czasów, o których opowiedzą zaproszeni goście, m.in. Aleksandra Banasiak - była uczestniczka wydarzeń Czerwca'56, pielęgniarka, która jako pierwsza w czasie trwającej strzelaniny wyszła na ulicę opatrywać poszkodowanych oraz Eugenia Kulas - wdowa po Januszu Kulasie, łazarskim bohaterze Czerwca'56.

Spotkaniu towarzyszyć będzie odsłonięcie interaktywnej instalacji w kształcie krawata autorstwa rzeźbiarza Łukasza Trusewicza. Przy użyciu smartfona będzie można wykonać zdjęcie rzeźby, a później oznaczyć je, korzystając ze znajdujących się na instalacji hasztagów. "Ślad upamiętniający wydarzenia Czerwca'56 w ten sposób na długo pozostanie w cyberprzestrzeni" - tłumaczą pomysłodawcy.

Nazwa artystycznego obiektu autorstwa Trusewicza wywodzi się z bikiniarskiego slangu, w którym krawat nazywano krawatto. W latach 50. XX wieku krawat był wyróżnikiem subkultury bikiniarzy. Noszone krawaty były kolorowe, często ręcznie malowane i wykonane z jedwabiu. Widniejące na nich elementy najczęściej nawiązywały do ówczesnej subkultury.

Rzeźba stanie na poznańskim Łazarzu w szczególnym miejscu jakim jest Skwer Eki z Małeki. Wielu uczestników Czerwca'56 wywodziło się z subkultury bikiniarzy, której poznańskim odpowiednikiem byli tzw. Ecy. Na Łazarzu wciąż żywa jest pamięć o lokalnych Ekach, w tym Małece z dolnego Łazarza, z którą związany był m.in. Janusz Kulas, jeden z głównych bohaterów Czerwca"56. 28 czerwca 1956 roku Janusz Kulas stanął w pierwszym szeregu pokojowej demonstracji niosąc transparent "Żądamy chleba", a za nim ruszyli inni pracownicy Przedsiębiorstwa Transportowego Budownictwa Miejskiego. Był niezłomnym uczestnikiem procesu dziesięciu i ofiarą prześladowań. "Czerwcowy piknik towarzyszący spotkaniu z uczestnikami wydarzeń i świadków Czerwca 1956 oraz odsłonięcie instalacji artystycznej "Krawatto" będzie okazją do bliższego poznania historii łazarskich bikiniarzy i w szczególny sposób uczcić pamięć o wydarzeniach z 1956 roku" -  piszą organizatorzy.

sk

  • Spotkanie z uczestnikami Czerwca'56 i odsłonięcie rzeźby "Krawatto"
  • skwer Eki z Małeki na Łazarzu (przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej)
  • 18.06, g. 18
  • organizatorzy wydarzenia: Fundacja Otwarta Strefa Kultury i Inkubator Kultury Pireus