Kultura Poznań.pl

Varia

opublikowano:

Bardzo okrągłe warsztaty

"Akademia na okrągło" to najnowszy pomysł Estrady Poznańskiej na ożywienie i wypełnienie treścią Pawilonu Nowa Gazownia. Cykl startuje 28 września. 

Warsztaty z Derrickiem McKenzie otworzą "Akademię na okrągło", fot. Estrada Poznańska - grafika artykułu
Warsztaty z Derrickiem McKenzie otworzą "Akademię na okrągło", fot. Estrada Poznańska

- Nazwa cyklu jest dość oczywista - wszystkie wydarzenia odbywać się będą w okrągłym Pawilonie Nowa Gazownia. Ale ta nazwa to także zapowiedź wydarzeń ciągłych, odbywających się właściwie codziennie - mówi Wojciech Juszczak, dyrektor artystyczny Estrady Poznańskiej, która zarządza pawilonem. Od teraz to miejsce ma coraz bardziej kojarzyć się z projektami edukacyjnymi. Dlatego właśnie na początek - warsztaty.

Grafik na najbliższe miesiące, startującej właśnie "Akademii na okrągło", jest dość napięty, a zajęcia - bardzo różne: od warsztatów dziennikarskich, przez plastyczne, wokalne, instrumentalne, fotograficzne, po tworzenia wideoklipów itd. Program adresowany jest do bardzo różnych grup wiekowych: od dzieci po seniorów. - "Akademia na okrągło" to dobry sposób na wypełnienie luki w szkolnej edukacji artystycznej - tłumaczy Katarzyna Palicka z Estrady.

Nowy cykl zainaugurują już w najbliższy piątek, 28 września, warsztaty perkusyjne z Derrickiem McKenzie ze słynnego Jamiroquai. Gra na perkusji od 6 roku życia, a gdy miał 14 lat, grał pierwsze koncerty. Z Jamiroquai występuje od blisko 20 lat. Zespół sprzedał dotąd 40 milionów albumów na całym świecie.

Największy "blok" stanowią warsztaty muzyczne, a wśród nich, oprócz perkusyjnych z Derrickiem McKenzie, także m.in. zajęcia ze śpiewu białego, warsztaty wokalne z Ewą Nawrot, warsztaty muzyczne połączone z jam session, które poprowadzi Maciej Sikała - saksofonista znany ze współpracy z czołówką polskich i zagranicznych muzyków jazzowych, m.in. z Billym Harperem, Leszkiem Możdżerem i Jarosławem Śmietaną. Także listopadowy festiwal Made in Chicago w warsztatowej formie zawita do Nowej Gazowni.

W ambitnej i szerokiej ofercie Akademii znajdą się także ciekawe warsztaty fotograficzne oraz kręcenie wideoklipów. W tym drugim przypadku warsztatowicze dostaną za zadanie pokazać swój Poznań - nie tylko koziołki, Cytadelę i stadion, ale miejsca dla nich ważne: to może być zabytkowa kamienica, mural na Wildzie, itp. Uczestnicy nakręcą nie tylko obraz, ale i dźwięki z tych miejsc. Z całości stworzą 3-4 minutowe klipy. Zajęcia odbędą się między 13 a 15 listopada.

Na większość warsztatów wstęp jest wolny lub płatny symbolicznie: 10-20 zł. Na wszystkie warsztaty z ograniczoną ilością miejsc trzeba się zapisać miesiąc przez rozpoczęciem zajęć, wysyłając e-mail na adres: k.palicka@estrada.poznan.pl. Najbliższe, piątkowe warsztaty z Derrickiem McKenzie będą otwarte dla publiczności. Początek o godz. 20, bilety dla uczestników kosztują 20 zł. Można je kupować w kasie Estrady, CIM i na stronie ebilet.pl.

Sylwia Klimek

  • Akademia na okrągło
  • Pawilon Nowa Gazownia (ul. Ewangelicka 1)
  • Warsztat I - z perkusistą Derrickiem McKenzie
  • 28 września, g. 20
  • bilety: 20 zł