Kultura Poznań.pl

Varia

opublikowano:

Akademia poezji współczesnej

Cezary Domarus, Krzysztof Siwczyk i Artur Szlosarek - trzej muszkieterowie współczesnej polskiej poezji będą gośćmi kolejnego spotkania z cyklu "Seryjni poeci" - 2 października w CK Zamek. 

"Seryjni poeci" to cykl spotkań promujących współczesną poezję - grafika artykułu
"Seryjni poeci" to cykl spotkań promujących współczesną poezję

CK Zamek kontynuuje cykl spotkań promujących współczesną poezję i tomiki poetyckie, które ukazują się w ramach Wielkopolskiej Biblioteki Poezji oraz Biblioteki Poezji Współczesnej. To dwa bardzo udane przedsięwzięcia wydawnicze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, które prowadzi Mariusz Grzebalski. Obsypane nagrodami, cenione przez krytykę. "Seryjni poeci" to cykl spotkań promujących kolejne wydawnictwa i przedstawiające jej autorów. Najbliższymi bohaterami będą: Cezary Domarus, Krzysztof Siwczyk i Artur Szlosarek.

Cezary Domarus, rocznik 1966, pochodzi z Gdyni. Poeta, prozaik, ale także didżej i muzyk. Debiutował w 1996 r. powieścią "Caligari Express". Ponadto wydał książkę prozatorską "Istoty" oraz kilka tomików poetyckich. Jest także autorem muzyki elektronicznej, liderem jednoosobowego zespołu RASE 2999. Wydał dwie płyty. Mieszka w Warszawie.

Artur Szlosarek - dwa lata młodszy od Domarusa, poeta, tłumacz i krytyk. Urodził się w Krakowie. Utwory literackie publikował m.in. w "Zeszytach Literackich", "Brulionie" i "Tygodniu Powszechnym". W 1993 r. został laureatem prestiżowej nagrody Fundacji im. Kościelskich. Znany krytyk Marian Stala uważa jego twórczość za "jedno z najdojrzalszych i najbardziej zastanawiających zjawisk nowej literatury".

I wreszcie najmłodszy w tym gronie - Krzysztof Siwczyk, rocznik 1977. Poeta, krytyk literacki (współpracuje z TVP Kultura, "Czasem Kultury", pisze felietony w "Polityce"). Pochodzi z Gliwic, studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim. Laureat wielu nagród poetyckich. Epizodycznie także aktor - w 1999 r. zagrał tytułową rolę - Rafała Wojaczka - w filmie "Wojaczek" w reżyserii Lecha Majewskiego.

Wtorkowe spotkanie w zamku poprowadzi - jak zawsze - prof. Piotr Śliwiński.

Sylwia Klimek

  • "Seryjni poeci" - spotkanie z Cezarym Domarusem, Krzysztofem Siwczykiem i Arturem Szlosarkiem
  • 2.10, g. 19
  • Sala pod Zegarem, CK Zamek
  • prowadzenie: prof. Piotr Śliwiński
  • wstęp wolny