Kultura Poznań.pl

Varia

opublikowano:

94 powody, aby wyjść z domu

68 puntów z muralami i graffiti, 18 działających reklam neonowych oraz 8 starych szyldów oraz napisów reklamowych. Premiera 3. edycji mapy "Z bliska / Z daleka" - polsko-angielskiego przewodnika po poznańskim street-arcie - już 31 sierpnia!

https://www.facebook.com/events/2422463074741980/
fot. materiały organizatorów

Mapa-przewodnik "Z bliska / Z daleka" to nadal jedyna tego typu inicjatywa w Polsce, w ramach której zebrane i opisane zostały murale, graffiti, neony i typografia Poznania. Do tej pory ukazały się dwie edycje mapy (w 2016 i 2018 roku), które cieszyły się ogromną popularnością - zarówno wśród poznaniaków jak i turystów. Przewodnik to propozycja dla zwolenników alternatywnego zwiedzania miasta - z dala od utartych szlaków turystycznych, bez biletów wstępu czy kolejek.

W tym roku środki na wydanie mapy zbierane były w drodze zbiórki publicznej. Konieczna kwota 4500 zł zebrana została na 11 dni przed wyznaczonym terminem, co z pewnością świadczy o zainteresowaniu projektem ze strony przyszłych odbiorców.

Dodatkowo inicjatywę wspierali i zachęcali do jej wsparcia Ambasadorzy projektu, wśród których znaleźli się m.in.: Grzegorz Myćka (laureat wielu międzynarodowych i krajowych konkursów z zakresu plakatu, ilustracji i filmu animowanego, Krzysztof "Grabaż" Grabowski (Strachy na Lachy, Pidżama Porno), Filip Czekała (autor książek o Poznaniu), Katarzyna Kajdasz (poznańska dziennikarka radiowa), Maciej Krajewski (Łazęga poznańska), Joanna Pańczak (Fundacja Malta), Natalia Mazur (dziennikarka Gazety Wyborczej Poznań), Paweł Głogowski (Stowarzyszenie Ulepsz Poznań), Noriaki (artysta streetartowy, twórca Watchera).

Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest Tomasz Bombrych, absolwent historii i filologii polskiej UAM, który na profilu facebookowym Typo Poznań dokumentuje znikające pamiątki miejskiej typografii. Autor zdjęć i rekonstrukcji napisów jest Marcello Giusto - włoski kompozytor i pianista z Ligurii, obecnie doktorant na wydziale filologii włoskiej UAM.

Wszystkie obiekty zawarte w mapie zostały przez jej twórców dokładnie sprawdzone (rok dla street-artu to wieczność, dlatego ważne upewnienie się czy wszystko "jest na swoim miejscu"), sfotografowane i opisane (w języku polskim i angielskim).

Bezpłatna mapa dostępna będzie od 31 sierpnia (sobota) w Centrum Informacji Kulturalnej, punktach informacji turystycznej, a także w centrach kultury, bibliotekach, klubach, galeriach i kinach studyjnych w Poznaniu.

oprac. mat